Jak zrobić halloweenowe ozdoby z masy solnej?

Opiekun artykułu: awilk
Advertising
Jak zrobić halloweenowe ozdoby z masy solnej?

Jak zrobić halloweenowe ozdoby z masy solnej?

Ozdoby z masy solnej powinny przestać kojarzyć się jedynie z Bożym Narodzeniem. Dlaczego? Ponieważ można z niej wykonać ciekawe ozdoby na Halloween. Jeśli masz ochotę pobawić się sama albo z dzieckiem i ozdobić mieszkanie duchami, nietoperzami, dyniami, wystarczy że skorzystasz z podpowiedzi w poniższym artykule. W szybki sposób mieszkanie będzie gotowe na święto duchów.

Advertising
Advertising
  • Co jest potrzebne?

    Co jest potrzebne?

    Do zrobienia ozdób potrzebne są odpowiednie elementy, które warto przygotować od razu, żeby nie szukać ich podczas późniejszej pracy. Są to:

    * mąka,

    * sól,

    * woda,

    * słomka do napojów,

    * pędzel,

    * foremki do ciastek (dynia, nietoperz, duch),

    * farby akrylowe (ewentualnie mogą być plakatówki).

  • Etap pierwszy

    Etap pierwszy

    W szerokiej misce wyrobić ciasto z wody, mąki oraz soli. Wody nie powinno być przesadnie dużo, jednak trzeba ją dolewać stopniowo, obserwując, jaką konsystencję ma ciasto. Nie może być ono zbyt lejące się ani zbyt suche. Musi być na tyle elastyczne, aby dało się formować w czasie pracy.

  • Etap drugi

    Etap drugi

    Gotową masę przełożyć na stolnicę pokrytą mąką. Jeśli masy solnej wyszło dużo, można podzielić ją na 2 części i wałkować każdą osobno. Po rozwałkowaniu na cienki placek rozpocząć wycinanie kształtów. Foremki są bardzo przydatne do tego, zwłaszcza jeśli mają halloweenowe kształty, w tym:

    * nietoperza,

    * ducha,

    * wiedźmy,

    * dyni.

    Dynię można zrobić także samodzielnie, wycinając z ciasta okręgi i nożem wycinając 3 trójkąciki – 2 na oczy, 1 na usta, żeby dynia miała straszny wyraz twarzy. Na czubku każdej ozdoby zrobić otwór słomką, aby móc przełożyć sznureczek do powieszenia.

  • Etap trzeci

    Etap trzeci

    Gotowe kształty z masy układać na blaszce do pieczenia, po czym suszyć ją w piecu przez 2 – 3 godziny w temperaturze 70 – 80 stopni Celsjusza. Gdy masa będzie już dobrze wysuszona, pomalować ozdoby na wybrane kolory. Kiedy farba wyschnie, dekoracje będą mogły zawisnąć w przeznaczonych dla nich miejscach.