Jak zorganizować niedrogi wypoczynek?
Jak zorganizować niedrogi wypoczynek?
Ze statystyk wynika, że tak naprawdę mały odsetek Polaków może pozwolić sobie nawet na krótki krajowy urlop. Większość osób nie jest w stanie odłożyć w ciągu roku na wakacje albo jest to niewystarczająca kwota, aby wyjechać gdzieś dalej poza swoje miejsce zamieszkania. Poniższy artykuł podpowie ci, jak niewielkim kosztem, a trochę większym wysiłkiem, zorganizować sobie przyjemny, choć niedrogi wypoczynek.
Transport
Wybór tańszej opcji lokomocji zależy rzecz jasna od tego, dokąd się wybierasz oraz w ile osób podróżujesz. Jeśli będziesz podróżować w pojedynkę, najlepiej, gdybyś wybrał autobus, pociąg lub też samolot (można trafić na wiele promocji i zarezerwować naprawdę tani bilet niewielkim wysiłkiem). Jeśli natomiast jedziecie w podróż w 4 osoby, to najlepszy okaże się być samochód, zwłaszcza ten na gaz. Pamiętaj jednak, aby wybierając się samochodem gdzieś dalej, po pierwsze zrobić przegląd, a po drugie mieć co najmniej dwóch kierowców w swoim gronie, aby mogli co kilka godzin się zmieniać. Najtańszą opcją będzie oczywiście autostop. Ta propozycja przeznaczona jest jednak dla osób, które nie boją się przygód, mają dużo czasu i nie przeszkadza im, że ostateczny cel podróży może się nagle zmienić. Najbezpieczniej podróżować autostopem we dwoje.
Nocleg
Najtańszymi opcjami noclegu w każdym mieście będą hostele, schroniska młodzieżowe, a także kwatery prywatne. Te ostatnie zazwyczaj są dużo tańsze, niż można by przypuszczać, dlatego też nie wahaj się szukać wśród gospodarzy. Czasem trafia się także tańsza agroturystyka. Jeśli chcesz, aby nocleg był niedrogi, to już na samym wstępie odrzuć wszelkie hotele, zwłaszcza w sezonie. Jeśli podróżujesz w pojedynkę lub z jednym towarzyszem, możesz poszukać darmowego noclegu na stronie couchsurfing.com. Czasami gospodarze zgadzają się na przyjęcie większej liczby osób, ale zazwyczaj oferują pokój/materac/legowisko dla jednej lub dwóch. Nocleg rzeczywiście jest darmowy, ale dobrze by było, gdybyś zaoferował gospodarzowi coś w zamian, chociażby ugotowanie obiadu lub podzielenie się swoją pasją. Takie gesty są zawsze mile widziane.
Wyżywienie
Nigdy nie zamawiaj pokoju z wyżywieniem – wówczas z pewnością przepłacisz za posiłki. Staraj się także nie jeść na mieście, ale nie przesadzaj zbytnio z oszczędnością. Będąc w obcym kraju, warto poznać lokalne smaki oraz potrawy – to jedna z najfajniejszych części każdej podróży. Śniadania i kolacje jednak staraj się przygotowywać samodzielnie, nawet jeśli nie miałbyś najlepszych warunków. Posmarowanie kawałka chleba czy zalanie płatków mlekiem nie wymaga specjalistycznych sprzętów kuchennych czy dużej przestrzeni.
Darmowe atrakcje
Wiele miejsc można zwiedzić całkiem za darmo – wystarczy tylko trochę się wysilić i poszukać. Praktycznie większość muzeów ma jakiś dzień, który jest otwarty i darmowy dla zwiedzających. Szukaj także lokalnych atrakcji turystycznych odbywających się w czasie twojego pobytu – zazwyczaj wstęp na nie jest wolny, gdyż stanowią promocję miasta.