Jak pomóc dziecku, gdy na świat ma przyjść rodzeństwo?
Jak pomóc dziecku, gdy na świat ma przyjść rodzeństwo?
Pamiętaj, aby działać tak, by nie zwiększyć wrogości między rodzeństwem. Ona i tak jest naturalna, ty musisz być dużo mądrzejsza. My jako rodzice mamy duży wpływ na zredukowanie współzawodnictwa, a najlepszym momentem na to jest okres, kiedy przyszły współzawodnik jest jeszcze w twoim łonie. To, co teraz powiesz, będzie miało ogromne znaczenie dla dalszego przebiegu waszego życia i relacji między rodzeństwem. Nikt nie chce być drugi, jako że był pierwszy. Do ciebie należy wytłumaczenie dziecku, że kolejność nie gra tu roli.
Zmienić realiów nie da rady
Tego nie zrobimy. Starganego serca, zszarpanych nerwów, poczucia, że do niczego się nie nadajesz, nie powstrzymasz, jeżeli nie poczynisz odpowiednich kroków, zanim na świat wydasz kolejnego potomka. Jeżeli nie chcesz być zaskoczona wrogością między własnymi dziećmi, zacznij już teraz.
Powiedz, że jest nasz
Uświadomienie dziecku, że maluszek, który się urodzi, będzie również jego, spowoduje w nim duże poczucie więzi. Nie używaj więc słów: „będziemy mieli drugie dziecko”, a „będziemy mieli nowego członka rodziny”, „Jaś będzie miał siostrę”, „Kasia będzie miała brata” itp. Branie dziecka pod uwagę wzmocni w nim poczucie jego ważności w rodzinie.
Pytaj dziecko
Rozmawiaj z dzieckiem na temat zakupów rzeczy i ubranek dla mającego się urodzić maleństwa. Musisz mieć dobre serce przede wszystkim dla tego, które już jest, bo rozum może podpowiedzieć mu wiele niedomówień, z których zrodzi się w nim depresja, niechęć, żal, smutek, agresja, i co najgorsze, poczucie odrzucenia. Pozwól mu, by było potrzebne.
Poświęć mu dużo czasu
Masz około 9 miesięcy dla okazania najszczerszych uczuć wobec dziecka bądź dzieci, które masz przy sobie. Dobrze ten czas wykorzystaj. Im więcej dasz im teraz, tym bardziej będziesz spokojna, że dobrze ten czas wykorzystałaś, a dzieci nie poczują się odtrącone, gdy przyjdzie na świat maluszek, który będzie potrzebował więcej zaangażowania. Nie zapominaj o podziale obowiązków między tobą a twoim partnerem po porodzie. Niech jeden dzień w tygodniu będzie w większości czasem dla ciebie i starszego potomstwa.