Jak wypełnić małemu dziecku czas na spacerze?

Opiekun artykułu: ninciap
Advertising
Jak wypełnić małemu dziecku czas na spacerze?

Jak wypełnić małemu dziecku czas na spacerze?

Spacer z dzieckiem nie musi być nudny i wcale nie trzeba zatrzymywać się na placu zabaw, żeby sprawić mu radość. Możesz zabrać dziecko do parku, lasu, na łąkę, z dala od miejskiego zgiełku, aby mogło obcować z naturą, a przy okazji świetnie się bawić. Skorzystaj z moich propozycji zabaw, aby aktywnie wypełnić dziecku czas. Pamiętaj o tym, że każda pogoda jest dobra na spacer. Chodzenie po deszczu w kaloszach i wskakiwanie do kałuż sprawia frajdę każdemu dziecku.

Advertising
Advertising
  • Motywuj do ruchu

    Motywuj do ruchu

    Na spacer zabierz piłkę, z nią masz wiele możliwości zabawy. Z synem można rozegrać mini mecz piłki nożnej. Piłka może posłużyć Ci do urządzenia zawodów (slalom z kozłowaniem między ustawionymi kamieniami, podrzucanie, odbijanie). Na otwartym terenie możesz pobawić się z dzieckiem w szukanie piłki. W tym celu wyznaczacie daną powierzchnię, na której chowasz piłkę, a dziecko jej szuka. Możesz mierzyć dziecku czas, stawiając tym samym wyzwanie do coraz lepszego wyniku.

  • Wykonywanie poleceń

    Małe dzieci powinny być stymulowane przez rodziców do rozumienia poleceń. Przydaje się im to już w przedszkolu, później w szkole. Na spacerze możesz połączyć stymulowanie umysłu dziecka z aktywnością fizyczną. Schowaj pewien przedmiot, może być to smakołyk, i poleceniami kieruj dzieckiem tak, aby go znalazło. Możesz mówić:
    * zrób trzy kroki do przodu,
    * zrób krok do tyłu,
    * obróć się w lewo (w prawo),
    * kucając, skocz pięć razy do przodu,
    * zrób dziesięć podskoków na prawej (lewej) nodze do przodu.
    Im polecenia będą ciekawsze, tym lepsza będzie zabawa.

  • Zbieranie skarbów

    Mniejsze dzieci ekscytuje posiadanie swoich skarbów. Spacer sprzyja ich poszukiwaniom. Zrób z dzieckiem pudełko na skarby według jego pomysłu. Spacery wykorzystajcie na znalezienie cennych eksponatów, którymi mogą być oryginalne kamienie, liście, patyki, muszelki, małe kwiatki, które można zasuszyć, piórka ptaków, skorupki ślimaków. Kolekcjonowanie takich rzeczy stanowi dla dziecka ciekawe wyzwanie, daje satysfakcję, w przyszłości może stanowić niezwykłą pamiątkę z dzieciństwa.

  • Zabawy pamięciowe

    Będąc na spacerze, zachęćmy dziecko do rozmowy. Niech opisze swoimi słowami, co widzi, co mu się podoba, dlaczego chciałoby tu wrócić. Kiedy już będziecie w domu, kontynuuj tę rozmowę. Zachęć dziecko do wspomnień. Dzięki takim rozmowom dziecko uczy się prawidłowych wypowiedzi i ćwiczy pamięć. Nasz maluch dzięki takim ćwiczeniom w szkole będzie miał mniej trudności z wypowiadaniem się i pisaniem wypracowań.