Jak wybrać odpowiedniego promotora?
Jak wybrać odpowiedniego promotora?
Osoby, które stoją przed wyzwaniem, jakim jest napisanie pracy licencjackiej lub magisterskiej, wiedzą na pewno, że oprócz wyboru odpowiedniego tematu trzeba również zastanowić się nad wyborem promotora. Nie jest to wcale łatwa decyzja, którą możemy podjąć bez żadnego namysłu. To właśnie ta osoba będzie czuwała nad rytmem naszej pracy oraz jakością rozprawy, której ostatecznie będziemy bronić. Jeśli więc nie wiesz, na kogo się zdecydować, przeczytaj poniższe porady.
Ktoś, kogo znasz
Możesz wybrać swojego promotora tylko na podstawie tego, że go znasz i miałeś z nim styczność podczas zajęć. Wtedy na pewno będziesz już coś o nim wiedział – czym się zajmuje, jakie ma usposobienie i podejście do studentów, czy jest wymagający. Te wszystkie elementy na pewno pozwolą ci podjąć dobrą decyzję.
Badania i zainteresowania
Dobrze jest wybrać takiego promotora, który choć po części interesuje się tym samym, co ty. Będzie mu wtedy łatwiej ci pomóc, podrzucić jakieś materiały i pokierować. Taki promotor będzie też wiedział, kiedy popełnisz błąd merytoryczny, albo czy teza, którą stawiasz, ma sens w świetle dotychczasowych badań i publikacji. Musisz pamiętać, że promotor jest twoim opiekunem, dobrym duchem twojej rozprawy i ważne jest, aby orientował się choć trochę w tym, o czym piszesz.
Rytm pisania
Każdy z nas ma swój ustalony rytm zbierania materiałów, czytania ich i pracy. Tę kwestię powinieneś bardzo dobrze przemyśleć przed wyborem promotora. Jeśli wiesz, że lubisz zostawiać wszystko na ostatnią chwilę, ale ostatecznie i tak zawsze dajesz sobie radę, nie wybieraj promotora, który będzie nad tobą stał, prosząc co miesiąc o nowy rozdział. Ciebie będzie frustrowało to, że on ciągle czegoś wymaga, a jego, że tak wolno pracujesz. Jeśli zaś jesteś osobą, która potrafi się sama zdyscyplinować i pisać regularnie w swoim rytmie, możesz wybrać promotora, który będzie twoim partnerem i razem z nim ustalisz termin oddania poszczególnych części rozprawy. Dzięki temu i wilk będzie syty, i owca cała.
Pytaj
Jeśli znasz kogoś ze starszych roczników, możesz śmiało zapytać, jak się układało między nim a jego promotorem. Rzecz jasna, nie opieraj się na opiniach tylko jednej osoby, bo może danego naukowca wychwalać pod niebiosa albo zrównać z ziemią. Zapytaj, czy promotor był otwarty na pomoc i częste konsultacje, czego wymagał i czy dokładnie i rzetelnie sprawdzał pracę. Nie chcesz bowiem takiego promotora, który wcale nie będzie się tobą interesował. Nawet jeśli lubisz pracować sam i wydaje ci się, że nie potrzebujesz żadnych wskazówek, to jednak opieka naukowa jest naprawdę konieczna, aby bezstresowo przejść egzamin dyplomowy.