Jak poprawnie tworzyć przypisy?
Jak poprawnie tworzyć przypisy?
Kiedy zdecydujesz się pójść na studia, szybko zorientujesz się, że podstawą wielu zaliczeń jest napisanie krótszej bądź dłużej pracy opartej na literaturze oraz twoich własnych obserwacjach i badaniach. Podczas gdy szkoła średnia nauczyła cię, aby w rozprawkach i charakterystykach pisać to, co wynika z tekstu oraz co sam myślisz, w szkole wyższej będą cię dodatkowo prosili o przypisy do każdego cytatu oraz myśli, które nie należą do ciebie, a które przepisałeś z książki, czasopisma, pozycji internetowej. Bardzo często studenci gubią się w robieniu przypisów, nie wiedzą, gdzie należy postawić kropkę, gdzie przecinek, a gdzie wstawić cudzysłów. Poniższe wytyczne na pewno ci w tym pomogą.
Pamiętaj, że każdy wydział oraz wykładowca mogą mieć własne wytyczne co do przypisów.
Nie zapomnij, że każdy przypis musi obowiązkowo zakończyć się kropką.
Musisz być konsekwentny – jeśli zdecydujesz się na którąś z form przypisu, stosuj ją do wszystkich takich samych publikacji w pracy. Nie możesz zmieniać formy przypisu np. dla publikacji w czasopiśmie, musisz trzymać się cały czas jednej.
Praca autorska
Jeśli chcemy napisać przypis do pracy zwartej jednego autora, podajemy inicjał jego imienia, nazwisko, tytuł książki, miejsce oraz rok wydania (niektórzy wykładowcy wymagają również wydawnictwa, ale nie jest to konieczne) oraz stron, z których korzystaliśmy. Tytuł należy zaznaczyć kursywą. Na przykład: P. Morciniec, Bioetyka personalistyczna wobec zwłok ludzkich, Opole 2009, s. 68 – 69.
Tekst z antologii
Jeśli chcemy podać tytuł artykułu lub rozdziału zawartego w antologii albo wyborze tekstów, musimy podać nie tylko jego autora, ale również nazwisko redaktora. Na przykład: L. V. Thomas, Wprowadzenie do antropotanatologii, [w:] S. Cichowicz, J. M. Godzimirski [red.], Antropologia śmierci. Myśl francuska, przeł. S. Cichowicz, J. M. Godzimirski, Warszawa 1993, s. 26.
Artykuł w czasopiśmie
W tym przypadku zwróćmy szczególną uwagę na zaznaczenie nazwy czasopisma. Na przykład: B. E. Johansen, Zaszczyt czy obraza? „Indiańskie” maskotki, czyli gdzie zaczyna się rasizm w sporcie, „Tawacin” 2009, nr 3, s. 19.
Hasło encyklopedyczne
Hasło: postmortem photography (w:) J. Hannavy (red.), Encyclopedia of nineteenth-century photograph, New York 2008, s. 1164.
Publikacja internetowa
Konieczne jest w tym przypadku podanie daty ostatniego dostępu. Na przykład: T. Jurek, K. Maksymowicz, J. Trnka, Ustalanie śmierci człowieka dawniej i dziś, http://forensic.am.wroc.pl/ zms.doc [ostatni dostęp: 23 grudnia 2013].
Strona internetowa
http://ebay.com/ [ostatni dostęp: 17 maja 2014].
Skróty ibidem i op. cit.
Jeśli chcesz odwołać się po raz kolejny do ostatnio cytowanej pozycji, stosujesz skrót ibidem, tamżelub ibid. Jeśli chcesz odwołać się po raz kolejny do pozycji, którą już w tekście przywoływałeś (np. kilka stron wcześniej), stosujesz skrót op. cit. lub dz. cyt.