Jak walczyć z łupieżem domowymi sposobami?

Opiekun artykułu: zlomek
Advertising
Jak walczyć z łupieżem domowymi sposobami?

Jak walczyć z łupieżem domowymi sposobami?

Łupież jest przypadłością, która skutecznie potrafi uprzykrzyć życie. Pojawia się znienacka i często długo nie znika, co powoduje nie tylko dyskomfort fizyczny, ale i psychiczny. Zamiast skupiać się na pracy i życiu, ciągle myśli się o tym, czy łupieżu nie widać, czy nic nie sypie się na ramiona, co potrafi zdezorganizować codzienne życie. Z tego powodu należy zastosować sprawdzone środki, im szybciej, tym lepiej.

Advertising
Advertising
  • Cudowna cytryna

    Cudowna cytryna

    Dobroczynne właściwości cytryny można wykorzystać na różne sposoby, w tym przy zwalczaniu łupieżu. Cytryna jest często dodatkiem do kosmetyków zwalczających łupież, jednak można wykorzystać również świeżą. Wystarczy co dwa dni po umyciu włosów wetrzeć pomiędzy nie cienkie plasterki cytryny. W podobny sposób można wykorzystać sok wyciśnięty z cytryny, co jest łatwiejsze w stosowaniu, niczym kwaśna płukanka. Witamina C oraz bakteriobójcze zalety zawarte w cytrynie pomagają zwalczyć łupież poprzez dostarczenie do skóry głowy niezbędnych składników odżywczych, które zapobiegają jego powstawaniu.

  • Tymiankowy napar

    Tymiankowy napar

    Tymianek jest zielem, które większość osób posiada we własnym domu. Gdy łupież dopada, dobrze jest wykorzystać go nie tylko do potraw, ale również do polepszenia stanu skóry głowy. Żeby móc go użyć, należy łyżkę tymianku zalać wrzątkiem i odstawić na 10 minut. Po umyciu głowy można wetrzeć przygotowany specyfik, pamiętając, że należy wcierać go delikatnie w skórę głowy, która jest przyczyną problemu, a nie tylko we włosy. Mieszanki nie należy spłukiwać, tylko pozostawić. Naparu nie da się przedawkować i nie szkodzi on w żaden sposób, więc można z powodzeniem stosować go po każdym myciu włosów, zwłaszcza że tymianek ma cenne właściwości zwalczające grzyby.

  • Oliwa z oliwek

    Oliwa z oliwek

    Polecana przede wszystkim w czasie diety, jednak może wpłynąć korzystnie również na leczenie łupieżu. Należy pamiętać, że jego powstawanie ma związek z suchą skórą głowy, dlatego trzeba ją odpowiednio odżywić oraz nawilżyć. Można to zrobić właśnie oliwą z oliwek. Wystarczy podgrzać oliwę tak, żeby była ciepła, ale nie bardzo gorąca, a następnie wmasować dokładnie w skórę głowy i pozostawić ją tak na 20 minut. Po tym czasie dobrze jest rozczesać włosy na całej długości i umyć. Po zastosowaniu oliwnego zabiegu najlepiej wysuszyć włosy suszarką, lecz nie w trybie ciepłego, ale zimnego powietrza.

  • Płukanki

    W czasie leczenia łupieżu i trudnej pracy związanej z pozbywaniem się łuszczącej się skóry zalecane jest częstsze niż dotychczas mycie głowy. Dzięki temu pozbyć się można nadmiaru złuszczonej skóry, oczyszcza się ją, sprawia, że odchodząca skóra nie nawarstwia się i nie tworzy skorup, które potem odchodzą, pozostawiając na skórze krwawe rany. Działanie szamponu można wspomóc licznymi płukankami do włosów, które nawilżają i odświeżają skórę. Do wyboru ma się wiele rodzajów płukanek, jednak najskuteczniejsze w walce z uciążliwym łupieżem są płukanki z pokrzyw, z liści laurowych, octu jabłkowego oraz szałwii i skrzypu. Wszystkie one mają działanie antybakteryjne i odświeżające.