Jak stawać się lepszym?

Opiekun artykułu: dreadzia
Advertising
Jak stawać się lepszym?

Jak stawać się lepszym?

Odpowiadając sobie na to pytanie, trzeba koniecznie uświadomić sobie, co osobiście uznajemy za bycie lepszym. Dla jednych może to być dążenie do bycia lepszą matką, ojcem, siostrą, dla innych pojęcie lepszy będzie znaczyło samorealizowanie się. W życiu musimy pełnić wiele ról. Nie ma możliwości bycia doskonałym we wszystkim. Dążenie do bycia lepszym wypływa z uświadomienia sobie, że będąc istotą ludzką, mamy pewne ograniczenia, z których powodu nie możemy czuć się winni. W każdym jednak przypadku cel jest tak szczytny, że warto poświęcić mu całe życie.

Advertising
Advertising
  • Naucz się słuchać

    Naucz się słuchać

    Słuchanie drugiej osoby, które nie polega na kiwnięciach głową, przytakiwaniach, a chęci zrozumienia rozmówcy, z pewnością pozwoli czuć się lepszym człowiekiem. Rozmawiając, często zapominamy, że ktoś mówi, układając w głowie, co zaraz powiemy lub przerywając czyjąś wypowiedź. Słuchając aktywnie, stajemy się lepsi. Doświadczenie, jakie czerpiemy z komunikacjiz innymi, pomaga nam w różnych życiowych sytuacjach. Poznawanie ludzi i słuchanie tego, co mają nam do powiedzenia, to właściwa droga do celu, jakim jest bycie lepszym człowiekiem.

  • Nie osądzaj i nie bagatelizuj

    Znalezienie postawy pomiędzy dwiema powyższymi daje dobre rezultaty w pracy nad lepszą wersją siebie. Jest to postawa, która charakteryzuje ludzi pełnych szacunku, a zarazem takich, którym czyjaś krzywda nie jest obojętna.

  • Akceptuj osoby, nie ich zachowania

    Jeżeli chcesz być lepszym człowiekiem, musisz przebywać w otoczeniu ludzi. Wiąże się to jednak z ich akceptowaniem. Pewne ludzkie zachowania nie muszą ci odpowiadać, inne mogą ci się podobać. Zawsze jednak kieruj się przekonaniem, że akceptujesz ludzi, nie to, co zrobili czy powiedzieli. Brak ludzkiej doskonałości sprowadzić mógłby się do tego, że nikt by nikogo nie akceptował, a na aprobatę zasługiwałyby tylko dobre czyny, nie ludzie.

  • Stosuj wobec siebie pozytywne autoprzekazy

    Stosuj wobec siebie pozytywne autoprzekazy

    Sytuacje, które nie należą do przyjemnych, powodują w nas wewnętrzny dialog, który może być pełen złości do siebie lub kogoś, obarczania się winą itp. Wówczas powinno się stosować wobec siebie pozytywne autoprzekazy. Zmniejszają one dyskomfort psychiczny, jak również nie pozwalają nam na utratę swojej godności i szacunku do siebie. Bycie lepszym człowiekiem nie oznacza tylko bycia lepszym dla innych. Umiejętność zrozumienia i akceptacji siebie jest bardzo ważna.