Jak sobie poradzić z uzależnieniem od słodyczy?

Opiekun artykułu: chura
Advertising
Jak sobie poradzić z uzależnieniem od słodyczy?

Jak sobie poradzić z uzależnieniem od słodyczy?

Pierwszym krokiem do wyleczenia jakiegokolwiek uzależnienia jest uświadomienie sobie, że ma się problem. Nie jest już dla nikogo tajemnicą, że słodycze uzależniają (a właściwie uzależnia zawarty w nich cukier, prawdziwa biała śmierć). Ale w naszej świadomości ciągle pokutuje stereotyp łakomczucha, który nie potrafi sobie odmówić, a w efekcie osobom walczącym z uzależnieniem brakuje wsparcia. Mimo to można sobie z tym poradzić, a jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Zaczynamy od detoksu

    Podobnie jak osoba uzależniona od alkoholu czy narkotyków, musimy zacząć od detoksu. Na skutek częstego łasowania przyzwyczailiśmy nasz organizm do przyjmowania dużych dawek cukru i bez nich czujemy się fatalnie. Warto zaobserwować, jak odczuwamy słodki smak niektórych produktów. Ile czekolady możemy zjeść naraz bez problemu? Ile ciastek z kremem? Miodu? Lodów? To mogą być naprawdę spore ilości. Dopóki nie oczyścimy organizmu, tak naprawdę nie będziemy mogli rozkoszować się słodkim smakiem – przecież nawet owoce, które jemy, są cierpkie i kwaśne, a mówili, że takie słodkie i smaczne. I kto tu kłamie?

  • Jak powiedzieć stop?

    Jak powiedzieć stop?

    Z tej karuzeli można zsiąść tylko w jeden sposób: raz i na zawsze. Tak jest z każdym uzależnieniem, tu nie ma kompromisów. Niepijący alkoholik nie może wypić nawet kropli wódki, bo znowu wpadnie w alkoholowy ciąg. Dopóki jesteśmy uzależnieni od cukru, mamy tak samo. Po odstawieniu niczego nie wolno, żadnych lodów, ciasteczek i batoników.

  • Co nam może pomóc?

    Co nam może pomóc?

    Ponieważ nasz metabolizm cukru na skutek uzależnienia został poważnie rozchwiany, trzeba go unormować, w przeciwnym razie nie wytrzymamy napadu hipoglikemii i sięgniemy po słodycze. Pomocne mogą być różnego rodzaju ziołowe herbatki. Warto wypróbować kilka i wybrać najlepszą dla siebie. Przykładowo doskonale normuje metabolizm cukru napar z liści morwy białej. Picie ziół spowoduje, że apetyt na słodycze radykalnie się zmniejszy.

  • Zmień swoje pH

    Zmień swoje pH

    Aby zapanować nad uzależnieniem od słodyczy, trzeba koniecznie wyregulować pH swojego organizmu. Gdy organizm jest zakwaszony, mamy chęć na niezdrowe potrawy i tak koło się zamyka. Pomoże włączenie do diety kaszy jaglanej, buraków, kwaszonych ogórków, brokułów – i oczywiście wielu innych warzyw i owoców. Zrezygnować trzeba ze „śmieciowego jedzenia”, używek, przetworzonej i ciężkostrawnej żywności.

  • Co nam nie pomaga?

    Co nam nie pomaga?

    Jest wiele czynników, które powodują, że wyrzeczenie się słodyczy jest tak trudne. Bardzo łatwo jest po nie sięgnąć, znajdziemy je przy kasie w każdym większym sklepie, który dba o swoje obroty. Słodkości są nachalnie reklamowane. Daje się je na prezent i nie może się bez nich obejść w zasadzie żadna impreza towarzyska. Poza tym inni ludzie, z powodu zwykłej zazdrości, wcale nas nie wspierają.

  • Kilka skutecznych trików

    Kilka skutecznych trików

    Zazdrosnym koleżankom powiedz, że lekarz podejrzewa u ciebie problemy z cukrem i zakazał jeść batoniki. Może poskutkuje. Na zakupy udawaj się najedzona, do pracy bierz sałatki i kanapki z razowego pieczywa. Pij dużo wody. Nie trzymaj w domu słodkości „bo goście przyjdą”. Za to miej pod ręką miód i suszone owoce. To skutecznie zastąpi słodycze w twojej diecie.

  • To co najważniejsze

    To co najważniejsze

    Słodycze uzależniają tak silnie, gdyż cukier wpływa na nasze samopoczucie. Działa dokładnie tak samo jak narkotyki – też trzeba zwiększać dawki. Jeśli po odstawieniu słodyczy nagle zauważysz, że zmienił się smak tego, co jesz, to pierwszy duży sukces. Teraz trzeba znaleźć zamienniki. Nie chodzi o słodziki. Znajdź coś, co skutecznie poprawi ci humor, i stosuj zamiast słodyczy. To może być taniec, muzyka, fitness, hobby. Potrzebujesz dwóch rzeczy: entuzjazmu i endorfin. Nie musisz szukać tego w pudełku z czekoladkami.