Jak skutecznie radzić sobie ze zmianami nastroju?

Opiekun artykułu: mistrzyni
Advertising
Jak skutecznie radzić sobie ze zmianami nastroju?

Jak skutecznie radzić sobie ze zmianami nastroju?

Zmiany pór roku nie pozostają bez wpływu na organizm człowieka. Zarówno przejście zimy w wiosnę, jak i lata w jesień i zimę może wywoływać zmiany nastroju, senność, bezsenność, apatię. W takich chwilach niezbędna jest wiedza na temat tego, jak poradzić sobie z problematycznymi zmianami samopoczucia od euforii do łez.

Advertising
Advertising
  • Pozytywne myślenie

    Pozytywne myślenie

    Zmiany nastroju często są związane z negatywnymi myślami. Nawet jeżeli wszystko przebiega pomyślnie, nie ma się czym martwić, zdrowie dopisuje, przyjaciele i finanse również, zaczyna się myśleć, że będzie gorzej, że już jest źle, że nie ma się żadnych umiejętności. Wszystkie aspekty życia kojarzą się nagle negatywnie. Nie można poddać się takiemu myśleniu. Znacznie korzystniejsze dla psychiki i tym samym nastroju jest szukanie pozytywnych elementów życia, nawet jeśli są to drobiazgi. Trzeba je znaleźć i trzymać się ich z całej siły.

  • Do serca przytul zwierzę

    Zwierzęta są wspaniałą pomocą w poprawie nastroju. Pies, kot, a nawet większe zwierzęta, do których można się przytulić i z którymi można się pobawić, pozwalają na zmianę sposobu patrzenia na świat. Uspokajają, rozweselają. Dotyczy to także małych zwierzaków, np. świnek morskich lub królików. Już samo zajmowanie się zwierzęciem, spacer z nim, pozwala na poprawę samopoczucia.

  • Nastrojowy spacer

    Nastrojowy spacer

    Jesienna aura nie zawsze zachęca do spacerowania, jednak nawet krótki spacer do najbliższego parku w znaczący sposób wpływa na poprawienie się nastroju. Dotleniony mózg działa szybciej, sprawniej, jest mniej skłonny do zmian samopoczucia. Dodatkowo, codzienne spacery wzmacniają odporność, a przysłowie „w zdrowym ciele, zdrowy duch” jest aktualne, mimo upływu lat.

  • Długa kąpiel

    Długa kąpiel

    Gorąca, długa – choć najlepiej nie dłuższa niż 30 minut – kąpiel to również dobry sposób na poprawę stanu ducha. Dobrze dodać do wody olejki eteryczne (np. lawendowy, który relaksuje), sól do kąpieli, zapalić świece w łazience, włączyć muzykę i zanurzyć się na jakiś czas do wody. Po takim domowym SPA dobry nastrój wróci. Można urozmaicić kąpiel, robiąc sobie dodatkowo maseczkę do twarzy.

  • Domowe porządki

    Domowe porządki

    Zaskakująco dobrym sposobem jest wykonanie porządków domowych. Posprzątanie pokoju, kuchni lub każdego innego miejsca w domu wpływa znacząco na zmianę nastroju. Działają tutaj trzy czynniki: wysiłek fizyczny, który jest dla ciała i umysłu zastrzykiem energii, skupienie się na wykonywaniu aktualnej czynności, bez rozmyślania o negatywnych sytuacjach, wykonanie czegoś od początku do końca daje poczucie satysfakcji, że coś się potrafi i nie jest się beznadziejną osobą, która do niczego się nie nadaje.