Jak się pozbyć nieśmiałości?

Opiekun artykułu: bankier
Advertising
Jak się pozbyć nieśmiałości?

Jak się pozbyć nieśmiałości?

Nieśmiałość nie ułatwia nam życia. W sytuacji, gdy jesteśmy oceniani (albo tak nam się wydaje), stajemy się spięci, ogarnia nas zażenowanie, a nawet lęk. Obawiamy się rozmowy z obcymi osobami, publicznych wystąpień, załatwiania spraw urzędowych. A w dodatku zdradza nas drżący głos, rumieniec, spocone dłonie. Na szczęście nieśmiałości można się pozbyć. W tym artykule doradzimy ci, jak to zrobić.

Advertising
Advertising
 • Zdiagnozuj swoją nieśmiałość

  Zdiagnozuj swoją nieśmiałość

  Stwierdzenie „jestem nieśmiały” nie rozwiązuje sprawy. Przyklejenie sobie takiej etykietki jest wręcz niebezpieczne. Przecież nie w każdej sytuacji, gdy wchodzi w grę interakcja z ludźmi, masz problemy. Tak więc rzeczywiście jesteś nieśmiały, ale tylko w określonych okolicznościach. Może onieśmiela cię atmosfera urzędu, a może liczne audytorium, do którego masz przemówić? Jedni nie potrafią zapytać o coś obcej osoby, dla innych zbyt trudne jest zagadnięcie osoby płci przeciwnej. A jaka jest twoja nieśmiałość? Przeanalizuj różne sytuacje życiowe i swoje zachowania. Z czym sobie nie radzisz? Najlepiej, gdy już dojdziesz do jakichś wniosków, zanotuj je.

 • Dlaczego jesteśmy nieśmiali?

  Nieśmiałość to problem bardzo wielu osób. Wiąże się z niskim poczuciem własnej wartości. Jeśli ktoś ma niską samoocenę, brakuje mu wiary w siebie i dlatego uważa, że inni postrzegają go krytycznie. A to nie ułatwia nawiązywania relacji z ludźmi ani tym bardziej wystąpień publicznych. Dlatego najpierw trzeba nad sobą popracować i zacząć się doceniać i lubić. Nie jest to łatwe, ale jeśli będziesz konsekwentny, na pewno ci się uda.

 • Zaczynamy od lubienia siebie

  Zaczynamy od lubienia siebie

  Akceptacja i lubienie siebie to klucz do zdrowia, szczęśliwego życia i udanych związków. Oczywiście także do pokonania nieśmiałości. Od mówienia „weź się w garść” czy „uwierz w siebie” nikt się jeszcze nie zmienił. Trzeba coś zrobić. Zacznij od prostego ćwiczenia, które rozwiąże twój problem z samoakceptacją. Codziennie rano, gdy wstaniesz, przywitaj się ze sobą z radością i miłością. Stań przed lustrem, spójrz sobie w oczy i powiedz sobie: „Kocham cię, (tu wstaw swoje imię)”. To nie dziwactwo. Ta metoda naprawdę działa. A jeśli irytuje cię to ćwiczenie, wydaje ci się bezsensowne i głupie – no cóż… Twój opór mówi wyraźnie, jak bardzo sam siebie nie lubisz.

 • Stop dla perfekcjonizmu

  Stop dla perfekcjonizmu

  Nie jest łatwo akceptować siebie w świecie, gdzie wszyscy mają być idealni, młodzi, piękni, eleganccy… Stop. Nie żyjemy w świecie reklam, ale w normalnym. A jeśli nie możesz sobie darować tego, co w twojej figurze nie jest idealne, uświadom sobie, że prezentowane ci wzorce są sztuczne i fałszywe. Te smukłe opalone ciała i piękna cera bez jednej zmarszczki to najczęściej efekt pracy grafika komputerowego. Jesteśmy piękni w swojej różnorodności – nie staraj się upodobnić do czegoś, co nie istnieje.

 • Pomyśl o swoich mocnych stronach

  Gdyby trzeba było wypisać wszystko, co nam się w nas nie podoba, nie byłoby problemu. Znamy swoje wady i niedoskonałości na pamięć i często wręcz nienawidzimy się za nie. Ale nie o to teraz chodzi, by znowu się krytykować, wręcz przeciwnie. Jakie są twoje mocne strony? Weź arkusz papieru albo notes i wypisz je. Na początku będzie może trudno, ale potem ci się to spodoba. Przekonasz się, jak wspaniałą jesteś osobą.

 • Kilka prostych ćwiczeń

  Ugruntowanie poczucia własnej wartości to podstawa, ale żeby naprawdę pozbyć się nieśmiałości, trzeba zmienić pewne nawykowe sposoby zachowania. Przyzwyczaiłeś się do tego, że nie potrafisz przemawiać do dużego grona ludzi albo zapytać na ulicy o godzinę. Teraz pora to zmienić.
  * W ciągu tygodnia codziennie zapytaj o coś obcą osobę (o godzinę, o drogę itp.). Odnotowuj sobie wykonane ćwiczenia. Powtarzaj je, aż nie będzie ci to sprawiało problemu.
  * Wykorzystaj infolinię, by porozmawiać o przedmiocie lub usłudze, które masz zamiar nabyć.
  * Porozmawiaj z hostessą promującą jakiś towar w supermarkecie.
  * Jeśli masz przedstawić w pracy prezentację na jakiś temat, nagraj najpierw tekst na dyktafon, a następnie przećwicz wystąpienie przed lustrem.
  * Przećwicz przed lustrem przykładowe rozmowy na różne tematy, zwłaszcza ich początek i zakończenie.

 • Gdy ćwiczenia nie pomagają

  Gdy nieśmiałość jest tak silna, że nie potrafisz przełamać się i ćwiczyć, skonsultuj się ze specjalistą. Potrzebujesz pomocy profesjonalisty, twoje problemy same się nie rozwiążą. Nieśmiałość bardzo cię ogranicza i utrudnia ci życie, tak więc nie wahaj się i poszukaj pomocy.