Jak przygotować stół na przyjęcie komunijne?
Jak przygotować stół na przyjęcie komunijne?
Gdy jesteście już po pierwszej komunii, a twoje dziecko zdążyło rozpakować już wszelkie prezenty, czas zasiąść przy stole. Jest on wszak centralnym punktem przyjęcia, dlatego powinien być dopieszczony w najmniejszym nawet stopniu. Chodzi tu nie tylko o to, żeby było ładnie, ale również praktycznie i zgodnie z zasadami savoir-vivre'u. Jak udekorować stół na komunijne przyjęcie?
Niech dominuje biel
Przygotowując się do przyjęcia, zastanów się, z jakimi kolorami ono ci się kojarzy. Zapewne z bielą i ewentualnie złotem, prawda? Niech pierwsza komunia kojarzy się z czymś czystym i bezgrzesznym i niech ma to również swoje odbicie w dekoracji stołu. Powinien on być wyłożony białym obrusem, bez żadnych jaskrawych, wielokolorowych motywów. Dobrym elementem dekoracyjnym będą świeże, zielone, wiosenne kwiaty.
Pamiętaj o zasadach
Jeśli dysponujesz niewielkim stołem, przy którym będzie musiało się zmieścić wiele osób, zapewne będziesz mieć problem z rozmieszczeniem wszystkich elementów. Postaraj się jednak zachować odpowiednie ustawienie sztućców na stole. Widelce znajdują się po lewej stronie talerza, ząbkami do góry. Nóż i łyżki po prawej stronie. Ostrze noża skierowane ma być w kierunku talerza. Sztućce ułóż w taki sposób, aby jako pierwsze były używane te, które są po zewnętrznej stronie.
Talerze
Podobnie jak w przypadku sztućców, talerze też mają określone miejsce i czas. Na samym dole powinien znajdować się duży płaski talerz. Na nim stawiamy talerz na zupę. Po zebraniu talerzy obiadowych, w ich miejsce kładziemy talerzyki deserowe. Jeśli masz więcej miejsca na stole, możesz je po prostu ułożyć gdzieś z boku i w odpowiednim czasie każdy sobie weźmie.
Serwetki
Nie ma nic gorszego dla gości, niż konieczność odchodzenia od stołu po to, by osuszyć kąciki ust. Jest to szczególnie uciążliwe wtedy, gdy masz do czynienia z rosołem, który jest bardzo częstym daniem na przyjęcie komunijne. Bardzo łatwo się nim ubrudzić, nawet zachowując wszelkie środki ostrożności. Nie zapomnij o tym, by każdy z gości miał swoją serwetkę. Złóż ją według uznania i połóż z lewej strony nakrycia.
Rozmieść mądrze dania
Nie jesteś firmą cateringową i nikt nie będzie miał do ciebie pretensji, jeśli dania nie będą podane dokładnie w tym samym czasie. Jak wiadomo, przygotowanie posiłku dla wielu gości wymaga sporej ilości czasu, lecz postaraj się, aby żaden z gości nie pozostał głodny. Umieść potrawy na stole w taki sposób, aby każdy mógł ich dosięgnąć. Lepiej jest rozłożyć je na kilka mniejszych półmisków niż na jeden duży. Podobnie zrób z rosołem i rozlej go do kilku waz.