Jak poprawnie przechowywać mleko mamy?
Jak poprawnie przechowywać mleko mamy?
Mleko matki jest z pewnością jednym z najzdrowszych pokarmów, jakie może przyjmować niemowlak. Jeśli nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią, zdecydowanie się na to jest korzystne z perspektywy zdrowia oraz rozwoju malucha. Matczyny pokarm zawiera wszystkie składniki mineralne, witaminy i tłuszcze, których domaga się organizm dziecka. Jednak nie zawsze matka będzie blisko, dlatego warto wiedzieć, jak przechowywać mleko, aby było zdatne do spożycia.
Pojemniki na pokarm
Mleka matki nie wolno przechowywać w pojemnikach, które nie są do tego przeznaczone. Tylko w przypadku używania odpowiednich ma się pewność, że będzie dobrze zabezpieczone oraz nie zostanie pozbawione cennych składników, które sprawiają, że dziecko może zdrowo rosnąć. Trzeba przy tym pamiętać, że zakupione pojemniki nie mogą być szklane, ponieważ szkło ma wpływ na niszczenie elementów odpowiedzialnych za poprawę odporności malucha.
Przydatne pojemniki
Do przechowywania mleka matki nadają się specjalne woreczki oraz pojemniczki plastikowe – jedno i drugie jednorazowe – które można zakupić w aptece albo w sklepie z akcesoriami dla niemowląt. Tak samo dobrze może sprawdzić się butelka do karmienia. Trzeba ją jednak wysterylizować oraz upewnić się, że butelka ma dysk zabezpieczający przed wylewaniem się płynu.
Miejsce przechowywania
Odciągnięty z piersi pokarm z powodzeniem można przechowywać zarówno w lodówce, jak i w zamrażalniku. Niestety, wtedy czas ich przechowywania jest znacznie zróżnicowany. W lodówce, w niskiej temperaturze mleko może przetrwać 4 – 5 dni, natomiast w zamrażalniku aż przez 2 tygodnie. W zamrażalniku pojemnik powinien być schowany głęboko w szufladzie, aby podczas otwierania tej części sprzętu nie zaczął się rozmrażać.
Skład mleka
Mleko matki zmienia swój skład, dostosowując się do etapu życia dziecka. Z tego powodu nie powinno się przesadnie zwlekać z podaniem pokarmu. Najlepiej podać go maluchowi w ciągu 2 – 4 tygodni od odciągnięcia mleka z piersi, później skład może nie spełniać już potrzeb dziecka w odpowiedni sposób.
Rozmrażanie mleka
Równie ważny, jak sposób mrożenia, jest sposób rozmrażania mleka dla malucha. Przede wszystkim, nie powinno mieć miejsca rozmrażanie go w mikrofalówce. Mleko traci swoje właściwości odżywcze. Lepiej sprawdza się podgrzewacz do butelek albo pozostawienie zamrożonego mleka na 24 godziny w lodówce.Jednocześnie, gdy zobaczy się na powierzchni mleka żółty nalot, nie trzeba się bać ani tym bardziej wylewać pokarmu. To tłuszcz, który oddzielił się od mleka. Wystarczy potrząsnąć butelką, aby składniki połączyły się ze sobą i mleko było zdatne do jedzenia.