Jak ozdobić ścianę za pomocą rolek po papierze toaletowym?
Jak ozdobić ścianę za pomocą rolek po papierze toaletowym?
Tekturowe rolki, na które nawinięty jest papier toaletowy, najczęściej po prostu wyrzucamy. Można jednak zbierać je, a następnie wykorzystać do stworzenia pięknych dekoracji na ścianę. Wymaga to jedynie nieco cierpliwości oraz pewnych zdolności manualnych, które na ogół posiada każdy. Odpowiednio docinając, zginając i malując tekturowe rolki możemy otrzymać bardzo ciekawe dekoracje, przypominające stylem metaloplastykę albo witraż. W dodatku takie piękne przedmioty prawie nic nie kosztują. Jak ozdobić ścianę za pomocą rolek po papierze toaletowym, dowiesz się z tego artykułu.
Przygotowanie materiału
Do wykonania takich dekoracji potrzebujemy sporo rolek po papierze toaletowym. Powinny mieć takie same rozmiary i fakturę, więc dobrze byłoby przez pewien czas zaopatrywać się w produkt tej samej marki. Oprócz rolek możemy potrzebować tektury w arkuszach. Konieczny jest także ostry nóż do cięcia papieru, ołówek i metalowa linijka, klej do papieru albo wikol oraz farby (akrylowe lub w sprayu) i ewentualnie papier kolorowy.
Jak zrobić z rolek elementy dekoracji?
Rolki wykorzystuje się do dekoracji na ogół po przycięciu. Tniemy je w poprzek, jakby na plasterki. Poszczególne kawałki muszą być dokładnie tej samej szerokości, dlatego trzeba przed cięciem wymierzyć je starannie. Ciąć należy ostrym nożem, aby nie szarpał tektury. Jeśli nożyk ma odłamywane ostrza, wymieniaj je dość często, ponieważ od tektury szybko się tępią. Jeśli wykonanie dekoracji wymaga zagięcia rolek, należy dokładnie zaznaczyć ołówkiem linię, wzdłuż której będziemy zginać tekturę, i zgiąć, dociskając kantem linijki, by zagięcie było równe.
Ozdobna krata
Wykorzystując rolki po papierze toaletowym, można wykonać piękną ażurową kratę, posługując się gotowym wzorem lub według własnego projektu. W tym celu zginamy rolki, by miały kształt łezki, i tniemy na paski tej samej szerokości. Te kawałki modelujemy, by miały właściwy kształt, nawijając je na ołówek. Z tektury wykonujemy tej samej szerokości ramkę, do której przymocujemy elementy kraty. Kolejne fragmenty przyklejamy dobrym klejem biurowym albo wikolem. Należy uważać, aby klej nie wyciekał. Kiedy krata będzie już gotowa, kładziemy ją na blacie zabezpieczonym folią i pokrywamy czarną farbą w sprayu.
Śmieszny zając
Radosny zajączek to świetna dekoracja na ścianę dziecinnego pokoju. Z kawałków pociętych rolek modelujemy kształt zajączka, jego brzuszek, łapki, pyszczek, uszka i ogonek. Na koniec doklejamy krążki kolorowego papieru, by zając miał oczy i nosek.
Witraż
Na podłożu z tektury układamy ażurowy wzór. Gdy jest gotowy, odrysowujemy go starannie. Wypełniamy teraz narysowane kształty kolorową farbą. Konstrukcję z rolek też malujemy (na jednolity kontrastowy kolor), a następnie układamy tak, by pasowała do pomalowanych wzorów, i przyklejamy.
Kalendarz adwentowy
Do wykonania kalendarza potrzebujemy 24 rolek. Układamy je tak, by tworzyły prostokąt o szerokości 4 rolek i wysokości 6 (daje to 24 dni, czyli tyle, ile trzeba) i naklejamy na odpowiedniej wielkości prostokąt z tektury. Każda z rolek jest zamknięta wyciętym z tektury okrągłym wieczkiem, na którym napisano liczbę od 1 do 24. Z tektury wycinamy kawałki imitujące dach domu i komin i doklejamy. W rolkach ukrywamy słodkie niespodzianki dla dzieci.
Rolka jako szablon
Pojedynczą rolkę albo ułożony z rolek wzór, na przykład kwiatek czy gwiazdka, to doskonały szablon, za pomocą którego możemy udekorować ścianę. Zanurzamy brzeg rolki w farbie i stemplujemy ścianę. Szablony robimy z całych, niepociętych rolek, by wygodnie było je trzymać.