Jak oswoić małe dziecko z nauką?
Jak oswoić małe dziecko z nauką?
Okres dzieciństwa, kilka pierwszych lat, jest z całą pewnością najbardziej beztroski oraz szczęśliwy. To właśnie wówczas uwaga rodziców, dziadków, cioć oraz wujków skupiała się praktycznie tylko na nas, a my sami nie mieliśmy żadnych przykrych obowiązków związanych ze szkołą czy też domem. Szkoda tylko, że z tego okresu największej szczęśliwości pamiętamy najmniej, a nasze wspomnienia skupiają się głównie na czasach szkolnych. Niemniej jednak, czasami bywa tak, iż przejście z beztroski do świata edukacji bywa dla dziecka dość bolesne, a nawet traumatyczne. Z tego też powodu warto dziecko już od małego przygotowywać na to, iż będzie musiało rozpocząć naukę w szkole. Jak to zrobić? Poniżej poznasz kilka skutecznych sposobów, które mogą ci w tym pomóc.
Zabawki edukacyjne
Bardzo ważne jest, aby dziecko już od maleńkości oswajało się z tym, iż musi prędzej czy później nabyć jakieś umiejętności. Dlatego też warto kupować mu zabawki edukacyjne, na przykład związane z rozpoznawaniem kolorów albo też dopasowywaniem kształtów geometrycznych do otworów. Mogą to być także klocki, z których dziecko będzie budować. Ważne, abyś zachęcała dziecko do zabawy, bawiła się razem z nim, ale jednocześnie pamiętała, że ma to być dla dziecka przyjemność. Jeśli będzie wolało pobawić się lalką czy misiem, wówczas nie zmuszaj go, by wzięło do ręki zabawkę edukacyjną. Dziecko nie powinno kojarzyć nauki z przymusem.
Programy edukacyjne
We współczesnym świecie będzie ci trudno uchronić dziecko przed wirtualnym światem gier oraz Internetu. Telefony komórkowe, tablety, przenośne komputery otaczają nas codziennie. Dlatego też zamiast upierać się, by twoje dziecko nie korzystało z najnowszych zdobyczy techniki, postaraj się, by wykorzystywało je mądrze. Obecnie na rynku komputerowym znajdziesz wiele ciekawych programów, które nauczą dziecko kolorów, angielskich słówek czy rozpoznawania głosu zwierząt. Są to podstawowe umiejętności, które dziecko tak czy tak zacznie nabywać w szkole. Pamiętaj jednak, by przy tym pilnować czasu, jaki dziecko spędza przed komputerem. Maluchowi w zupełności wystarczy 30 minut dziennie.
Kontakty z innymi dziećmi
Dziecko nie powinno być także izolowane od innych rówieśników. Choć oczywiście rodzice czasami martwią się o to, czy dziecko nie przewróci się na placu zabaw albo nie zarazi się czymś podczas zabaw w piaskownicy, to ty nie możesz zapomnieć o tym, iż zdolności potrzebne w społeczeństwie rodzą się bardzo wcześnie. Twoje dziecko powinno uczyć się wyrażania własnego zadania, uczuć, a także przekazywania zrozumiałych komunikatów, poczynając od tych najprostszych. Powinno również uczyć się ogólnych zasad, jakie panują w społeczeństwie, czyli na przykład pomocy innym. Jeśli odizolujesz dziecko od jego rówieśników, wówczas może się ich obawiać, kiedy pójdzie do szkoły.
Bądź oparciem
Kiedy dziecko pójdzie już do szkoły, musisz nauczyć się je bardzo wspierać. To ważne, zwłaszcza dla dzieci nieśmiałych. Twoja pociecha musi wiedzieć, że interesujesz się jej postępami w nauce, nowymi kolegami, a nawet wyglądem klas czy smakiem obiadów. Będzie wówczas zachwycona, że zwracasz na nią uwagę i że może podzielić się z tobą tym, co czuje. Dzięki temu, że od początku będziesz wyrażać zainteresowanie, twój maluch będzie się chętniej zwierzał, jeśli pojawią się jakieś problemy. Natomiast zasada „uczysz się dla siebie, a nie dla mnie” jest dobra dla starszych dzieci. Te na początku edukacji trzeba wspierać i pokazywać, że tobie również zależy na dobrych stopniach oraz mniejszych czy większych sukcesach. Rzecz jasna, nie przesadź w drugą stronę i nie wywieraj na dziecko presji.