Jak nie mieć zaczerwienień po goleniu?

Opiekun artykułu: kaczy
Advertising
Jak nie mieć zaczerwienień po goleniu?

Jak nie mieć zaczerwienień po goleniu?

Małe, czerwone plamki, które pojawiają się na skórze po depilacji, są nie tylko nieprzyjemnym widokiem, psującym estetykę ciała. Zdarza się, że swędzą lub nie znikają zbyt szybko, co nie pozwala pokazywać nóg albo – w przypadku mężczyzn – sprawia, że twarz nie wygląda tak dobrze, jak powinna. Na szczęście na zniwelowanie zaczerwienień oraz zmniejszenie ryzyka ich powstania są skuteczne sposoby.

Advertising
Advertising
  • Czyste ostrze

    Czyste ostrze

    Jeżeli golenie następuje zwykłą maszynką do golenia albo maszynką z wymiennymi ostrzami, warto pamiętać o wymianie ostrza. Używane lub nawet używane kilka razy spowoduje nie tylko zwiększenie ryzyka podrażnień, ale nawet zakażenia i zmiany czerwonych kropek na wypryski wypełnione ropą. W przypadku maszynki, w której nie wymienia się ostrzy, najlepiej zdezynfekować je, np. spirytusem salicylowym.

  • Kosmetyki do golenia

    Niezależnie od tego, czy jest się mężczyzną, czy kobietą, podczas golenia nie wolno działać na suchej skórze. Wyjątkiem jest używanie maszynek elektrycznych lub depilatorów. Jednak w przypadku innych urządzeń niezbędne jest zwilżenie skóry. Pomocna jest już woda z mydłem, jednak może ona nie uchronić przed powstaniem podrażnień. Lepszym i bezpieczniejszym dla skóry poślizgiem są kremy i pianki do golenia. Mają one korzystniejszą konsystencję, zabezpieczają skórę i jednocześnie ułatwiają golenie, które tym samym nie zajmuje dużo czasu, a jest dokładniejsze.

  • Kierunek golenia

    Kierunek golenia

    W zminimalizowaniu podrażnień może pomóc również kierunek golenia. Najlepiej golić pod włos, jest to w wielu przypadkach, np. przy goleniu nóg, znacznie wygodniejsze. Jednak może powodować więcej podrażnień w bardziej wrażliwych miejscach. Z tego powodu miejsca intymne lub niektóre fragmenty twarzy lepiej golić zgodnie z kierunkiem porostu włosa.

  • Odkażanie skóry

    Po dokładnym goleniu warto odkazić skórę, podobnie jak wcześniej odkaziło się sprzęt. Dzięki temu ewentualne zanieczyszczenia nie spowodują zaczerwienień. Mężczyźni mogą użyć w tym celu wody po goleniu, które dezynfekuje golone miejsca, lecz nie tylko. Dla obu płci dobrym środkiem odkażającym są także takie środki jak ałun lub Octenisept.

  • Nawilżenie po goleniu

    Nawilżenie po goleniu

    Gdy skóra jest już pozbawiona włosków oraz odkażona, należy nanieść na nią odpowiedni balsam lub krem. Zdarzają się osoby, które uważają, że po goleniu nie należy smarować skóry żadnym balsamem, ponieważ włoski szybciej odrastają. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego, więc warto użyć bardzo delikatnego, nawilżającego balsamu albo kremu po goleniu i cieszyć się piękną skórą bez żadnych podrażnień.