Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Koty są bardzo inteligentnymi zwierzętami i szybko się uczą. Wystarczy być cierpliwym i konsekwentnym, a kociak bardzo prędko nauczy się czystości. Warto wiedzieć, że nie wszystkie koty muszą taki trening czystości przechodzić. Bardzo często już we wczesnym dzieciństwie umiejętność korzystania z kuwety przekazała im matka.
Jeśli kot nauczony czystości załatwia się poza kuwetą, to być może jest pod wpływem silnego stresu albo ma problem z drogami moczowymi. W takim przypadku koniecznie trzeba udać się z nim do weterynarza.
Dorosły kot płci męskiej znaczy swój teren. W efekcie obsikane przez niego sprzęty czy dywany wydzielają zapach bardzo nieprzyjemny dla ludzi. Jeśli nie chcesz poddać swojego kocura zabiegowi kastracji, rozważ, czy nie mógłby wychodzić na dwór. Wtedy znaczonym rewirem będzie otoczenie zewnętrzne.
Oswojenie kota z kuwetą
Okazuje się jednak, że nie masz szczęścia i twój nowy domownik nie opanował tej sztuki. W takim przypadku trzeba go jak najszybciej oswoić z kuwetą, powinna ona być już w domu, zanim przyniesiemy do niego kota. Zwierzę zapozna się z kuwetą tak samo jak i z innymi przedmiotami w swoim otoczeniu. Teraz należy mu tylko pomóc w zorientowaniu się, że to jest właśnie jego toaleta.
Nauka korzystania z kuwety
Jeśli kot jest nauczony korzystania z kuwety, ale zmienił właściciela, a jego starej kuwety nie mamy, warto do nowego pojemnika włożyć odrobinę zużytego żwirku z poprzedniego domu. Kot wyczuje własny zapach i poprawnie zidentyfikuje nowe miejsce do załatwiania swoich potrzeb.
Jeżeli nowe zwierzę pojawia się w domu, w którym już jest kot bądź koty, w nauce czystości pomoże mu obserwacja zachowania kotów-rezydentów. Trzeba jednak kontrolować ten proces, bo zestresowany kot może sobie znaleźć inne miejsce na ubikację i będzie to bardzo kłopotliwe.
Sama nauka korzystania z kuwety jest bardzo prosta. Kota, który swoją potrzebę załatwi gdzie indziej, przenosimy spokojnie do kuwety i łagodnym głosem „objaśniamy” sprawę. Zwierzę powinno czuć się bezpiecznie. Nie wolno kota bić, zastraszać, spryskiwać wodą ani krzyczeć na niego.
Obserwujemy swojego podopiecznego. Raz na pewien czas zanosimy go do kuwety, a zdecydowanie wtedy, gdy się podejrzanie kręci lub drapie podłogę albo na przykład drzwi. Po niezbyt długim czasie osiągniemy sukces i kot się do kuwety załatwi. Wtedy trzeba go już jedynie właściwie uwarunkować poprzez chwalenie i głaskanie. Powtarzamy zanoszenie kota do kuwety do momentu, gdy zorientujemy się, że pojął, o co chodzi.
Jeśli nauka ma się zakończyć sukcesem, należy w tym czasie poświęcić kotu dużo uwagi. Jeśli będziesz konsekwentny, a kot spokojny, nauka powinna zakończyć się po jednym – dwóch dniach.
Kot wychodzący
Mieszkasz w domu z ogrodem i twój kot może wychodzić o dowolnej porze, na przykład przez kocie drzwiczki? To świetnie. Kot z chęcią będzie załatwiał swoje potrzeby na dworze. Nie znaczy to jednak, że możesz zrezygnować z kuwety. Kot na pewno z niej skorzysta w złą pogodę (deszcz albo silny mróz) albo w przypadku jakiejś niedyspozycji.
Może się również zdarzyć, że kot nie oswoi się do końca z ogrodem i będzie obawiał się załatwiać swoje potrzeby na wolnym powietrzu. Wtedy wróci ze spaceru, żeby w domu skorzystać z kuwety.
Do załatwiania się na zewnątrz można kota zachęcić w prosty sposób: wystarczy gdzieś w kącie ogrodu pozostawić mu do dyspozycji górkę piasku. Bardzo prawdopodobne, że zaakceptuje ją jako swoją toaletę.
Gdy stało się nieszczęście
Jeśli kot załatwił swoją potrzebę poza kuwetą, musimy szybko posprzątać, żeby nie wrócił w to miejsce ponownie. Odchody stałe wystarczy usunąć i zmyć podłogę w danym miejscu. Problem jest jedynie z kocim moczem, który ma charakterystyczny, duszący zapach. Tradycyjne środki do mycia toalet nie usuwają go. Należy zaopatrzyć się w specjalistyczny preparat neutralizujący zapach moczu kotów, na przykład UrineOff. Preparaty takie są bardzo skuteczne, można je nabyć w sklepach zoologicznych.