Jak sobie poradzić w czasie rui kotki?
Jak sobie poradzić w czasie rui kotki?
Jeśli twoja ukochana kotka zmieniła swoje zachowanie, jest natrętna w domaganiu się pieszczot, a nawet agresywna, przeraźliwie miauczy po nocach, pręży ogon i wypina kuperek – właśnie przeżywa ruję. Objawy rui, a zwłaszcza zawodzące, głośne miauczenie, są trudne do zniesienia. Jak sobie poradzić z kotką w rui, dowiesz się z tego artykułu.
Ruja jest stanem naturalnym
Kotka nie ma wpływu na swoje zachowanie, kieruje nią instynkt. Osiągnęła właśnie dojrzałość płciową i matka natura wzywa – pora na pierwszy, ale nie ostatni w jej życiu, miot kociąt. Gdyby żyła na wolności, pojawiłby się partner, doszło do zapłodnienia i ruja automatycznie zakończyłaby się. W warunkach domowych przywoływanie kocura pozostaje tylko instynktownym zachowaniem, które niczego nie zmienia, natomiast właścicieli może doprowadzić do szału.
Okazuj serdeczność
Nie wolno absolutnie krzyczeć na kotkę i wymuszać zmianę jej zachowania. To nie jest możliwe, a poddajemy tylko zwierzę działaniu silnego stresu. Tym bardziej nie wolno jej bić, pryskać na nią wodą czy wrzucać do wanny pełnej wody, co przychodzi do głowy niektórym kreatywnym właścicielom. Trzeba być cierpliwym, okazywać kotce serdeczność, kiedy się łasi i przytula. Nie jest to łatwe, bo objawy rui są trudne do zniesienia.
Kontroluj cykl płodności kotki
Jeśli nie zamierzasz pozwolić swojej kotce na posiadanie potomstwa, po wystąpieniu objawów rui udaj się z nią do weterynarza. Podanie odpowiednich preparatów hormonalnych spowoduje wygaśnięcie objawów rui. Środki hormonalne podane w odpowiednim czasie spowodują także, że ruja u kotki nie wystąpi i nie będziemy narażeni na obserwację jej zmienionych zachowań i przeraźliwe miauki. Taką terapię można stosować przez pewien czas, ale nie za długo, ponieważ może być szkodliwa dla zdrowia kotki. Może wystąpić u niej niebezpieczna choroba, ropomacicze.
Wysterylizuj kotkę
Radykalny, skuteczny i zdrowy dla zwierzęcia sposób uniknięcia problemów ze zbyteczną gotowością do rozrodu to sterylizacja. Zabieg wykonywany jest w klinikach weterynaryjnych rutynowo i nie jest niebezpieczny. Kotka nie ma świadomości „utraty” i nie cierpi z powodu faktu, że nie będzie miała potomstwa. Natomiast nie grożą jej powikłania zdrowotne typu ropomacicze.
Potomstwo
Jedynym sposobem przerwania rui jest zapłodnienie. Tak właśnie działają środki hormonalne – sygnalizują za pomocą poziomu odpowiednich hormonów, że do niego doszło. Dlatego właśnie objawy rui wygasają po ich podaniu.
Jeżeli umożliwimy naszej kotce kontakt z partnerem i dojdzie do zapłodnienia, zakończy się ruja, a zacznie okres ciąży. W odpowiednim czasie przyjdą na świat kocięta.
Na rozmnożenie kotki należy się zdecydować jedynie wtedy, kiedy jej potomstwu można będzie zapewnić odpowiedzialnych właścicieli. Nie należy powiększać grona nieszczęśliwych, bezdomnych zwierząt albo pensjonariuszy schronisk.