Jakie są objawy ciąży u kotki?
Jakie są objawy ciąży u kotki?
Choć ciąża u kotki jest jak najbardziej naturalnym procesem i nie wymaga szczególnych zabiegów medycznych, warto wiedzieć, że kotka jest ciężarna, aby lepiej zaspokoić jej potrzeby w tym czasie. Odpowiednie odżywianie i spokój są bardzo ważne, jeśli kocięta mają być zdrowe. Ciąża trwa u kotów około 9 tygodni. Po tym czasie przychodzi na świat kilka kociąt, na ogół jest ich od trzech do pięciu. Jak rozpoznać, czy kotka jest w ciąży, dowiesz się z tego artykułu.
Ruja u kotki
Jeśli kotka nie została poddana zabiegowi sterylizacji i jest płodna, trzeba starannie obserwować, kiedy występuje ruja, zwłaszcza jeśli jest to kotka wychodząca. W czasie rui kotka jest gotowa do zapłodnienia, a gdy do tego dojdzie, objawy rui ustępują. Ruja występuje 2 – 4 razy w roku. Jeśli przez długi czas nie pojawiają się charakterystyczne objawy (głośne miauczenie, ocieranie się, zadzieranie ogona, udeptywanie tylnymi łapami), może to znaczyć, że kotka jest w ciąży. Jeśli kotka jest rasowa i w czasie rui została dopuszczona do kocura, także prawdopodobnie jest w ciąży. Można to sprawdzić za pomocą badania USG już w trzecim tygodniu.
Pierwsze objawy ciąży
Pierwsze trzy – cztery tygodnie ciąży u kotki przebiegają bez wyraźnych objawów. Można zauważyć jedynie, że nasza podopieczna jest bardziej senna, pokłada się, chętnie przebywa w towarzystwie opiekunów. Kotka jest bardziej czuła, domaga się pieszczot i głaskania.
Zmiana wyglądu sutków
Pierwszy charakterystyczny objaw ciąży u kotki pojawia się dopiero w czwartym tygodniu. Sutki nabierają różowej barwy, stają się nabrzmiałe i wyraźnie zaczynają wystawać spod sierści.
Powiększanie się brzucha
Brzuszek ciężarnej kotki lekko powiększa się w piątym tygodniu ciąży. W tym czasie lekarz weterynarii jest w stanie ustalić, czy kotka jest ciężarna, za pomocą badania. Od tego momentu brzuch będzie się systematycznie powiększał. Najbardziej intensywny wzrost płodów następuje w ciągu ostatnich trzech tygodni ciąży, czyli od siódmego tygodnia.
Przygotowanie do porodu
Tydzień albo dwa przed porodem kotka zaczyna przygotowywać sobie gniazdo. Potrzebuje zacisznego, ciemnego miejsca, w którym jej małe będą bezpieczne i chronione przed zimnem. Opiekun zwierzęcia może takie legowisko przygotować, ale powinien liczyć się z tym, że kotka go nie zaakceptuje i znajdzie własne miejsce chociażby w szafie albo skrzynce na pościel. Jeśli kotka cały czas stara się przebywać w takim odosobnionym miejscu, znaczy to, że wkrótce kocięta przyjdą na świat. Warto zadbać o przyszłą mamę i postawić jej obok gniazda miseczki z wodą i karmą oraz kuwetę.