Jak zachować kuwetę kota w czystości?
Jak zachować kuwetę kota w czystości?
Koty są bardzo czystymi i inteligentnymi zwierzętami. Korzystania z kuwety kocięta uczą się na ogół od matki. Właściciel zwierzęcia musi jednak pamiętać, że bardzo ważne jest utrzymywanie kociej toalety w czystości. Koty są bardzo wrażliwe i zwierzak może odmówić korzystania z brudnej kuwety, a wtedy uzna za toaletę jakiś kąt w twoim mieszkaniu. Z wiadomym skutkiem.
Jeśli masz więcej niż jednego kota, teoretycznie powinieneś postawić dla każdego z nich kuwetę plus jedną zapasową.
Kobiety w ciąży nie powinny mieć do czynienia z kocimi odchodami i sprzątać kuwet ze względu na możliwość zakażenia toksoplazmozą.
Niektóre koty boją się odgłosu wydawanego przez silikonowy wkład do kuwet. Mogą wtedy załatwiać się poza kuwetą. W takim przypadku należy szybko zmienić żwirek.
Kocia kuweta na co dzień
Kuwetę kota należy utrzymywać w czystości. W miarę możliwości odchody stałe usuwamy natychmiast. Starajmy się również jak najczęściej usuwać żwirek, który wchłonął mocz. Niektóre koty są bardzo wrażliwe i nie załatwią się ponownie do kuwety, która została już raz użyta.
Sposób usuwania kociej „produkcji” z kuwety zależy od rodzaju żwirku. Jeśli jest to żwirek niezbrylający się, usuwamy mokry żwirek łopatką. W przypadku żwirków zbrylających należy używać łopatek ze specjalnymi otworami, przez które przesypuje się żwirek suchy. Zużyty pozostaje na łopatce. W przypadku wkładu silikonowego usuwa się tylko odchody stałe, mocz przesiąka przez silikon i usuwany jest dopiero po zużyciu całego wkładu.
Kocia kuweta a segregacja śmieci
Zużyty koci żwirek należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Mimo że niektóre rodzaje żwirku są biodegradowalne (na przykład Cat's Best Eco Plus – ten żwirek można nawet wrzucać do toalety), ze względów sanitarnych nie wolno ich kompostować.
Dezynfekcja kuwety
Raz na pewien czas należy opróżnić kuwetę, umyć ją starannie wodą z mydłem czy delikatnym płynem (nie są wskazane środki o silnym zapachu ze względu na wrażliwy węch kota), ewentualnie zdezynfekować (specjalne płyny do dezynfekcji kuwet można kupić w sklepach zoologicznych), starannie wysuszyć i napełnić nowym wkładem. Częstotliwość opróżniania i mycia kuwety zależy od rodzaju żwirku (sprawdź informacje na etykiecie), liczby kotów korzystających z kuwety, a także od tego, ile kot wydala moczu. Nie należy czekać z oczyszczeniem kuwety zbyt długo, żeby kot nie zniechęcił się do korzystania z niej.
Jeśli używasz wkładu silikonowego, konieczna jest szczególnie staranna dezynfekcja kuwety.
Kiedy kot załatwia się poza kuwetą
Jeśli kot załatwia się poza kuwetą, przede wszystkim należy sprawdzić, czy jest ona czysta. Drugim powodem problemu może być żwirek, który kotu nie odpowiada.
Bardzo często przyczyną oddawania moczu poza kuwetą jest schorzenie dróg moczowych. Oddawaniu moczu towarzyszy ból i kot zaczyna to nieprzyjemne doznanie kojarzyć z kuwetą, dlatego jej unika i załatwia się w innym miejscu. W takim przypadku trzeba jak najszybciej udać się ze zwierzęciem do weterynarza.
Kolejnym powodem może być stres spowodowany na przykład remontem w domu, przeprowadzką, nieporozumieniami w rodzinie, pojawieniem się w domu drugiego kota. Obserwacja zwierzęcia i usunięcie przyczyny problemu, a także troskliwa opieka i okazana kotu czułość mogą rozwiązać problem. Natomiast karanie kota czy bicie go utrwalają niepożądane nawyki.