Jak należy postępować w przypadku krwotoku z nosa u dzieci?
Jak należy postępować w przypadku krwotoku z nosa u dzieci?
Krwawienie z nosa jest dość powszechnym objawem u dzieci. Jest następstwem uderzenia w nos, może wiązać się z infekcją lub przeziębieniem bądź kruchymi naczyniami krwionośnymi. Zawsze wprowadza dziecko w niepokój, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie poradzić sobie z szybkim zatamowaniem krwotoku. Jeżeli krwawienia utrzymują się przez dłuższy czas, należy zwrócić się do lekarza pediatry, który zleci badania i ewentualnie pokieruje do specjalisty.
Jeżeli twoje dziecko ma skłonności do krwotoków z nosa, pamiętaj, aby bardziej niż zwykle chronić je od przegrzania. W szkole niech wybiera ławkę z dala od kaloryferów. W miarę możliwości niech unika przebywania na otwartym słońcu. Na krwotoki z nosa duży wpływ mają również sytuacje stresowe. Wszystkich przyczyn z pewnością nie da się wyeliminować, ale w trosce o zdrowie dziecka należy szczególnie o nich pamiętać.
Pierwsza zasada
Dziecko musi posiedzieć spokojnie przez kilka minut. Głowę musi wysunąć do przodu tak, aby nie połykało za dużo krwi. Jeżeli dziecko przyjmuje pozycję leżącą, obracamy mu głowę na bok tak, aby nos był skierowany do dołu.
Wydmuchiwanie nosa podczas krwawienia
Delikatne wysmarkanie nosa jest wskazane. W ten sposób usuwa się z nosa skrzepniętą krew. Jednak w przypadku dzieci lepiej zachować ostrożność. Zbyt silne wydmuchanie nosa może utrzymywać dłużej krwotok.
Uciśnięcie nozdrzy
Dobrą metodą na zatamowanie krwawienia jest delikatne uciśnięcie dolnej części nosa przez około 5 minut. Należy to robić bardzo ostrożnie.
Zimny okład
W przypadku krwawienia z nosa można zrobić dziecku zimny okład zwężający naczynia krwionośne. To dość skutecznie tamuje krwawienie. W tym celu można użyć szmatki zmoczonej w zimnej wodzie, woreczka z lodem lub zimnej butelki z lodówki. Okład robimy na tylną część szyi, czoło lub górną wargę.
Krople do nosa
Gdy krwotok utrzymuje się długo, można pomóc sobie kroplami do nosa. Muszą być to krople o działaniu przeciwobrzękowym. Należy zwilżyć nimi delikatnie wacik i umieścić w krwawiącej dziurce nosa.
Konsultacja lekarska
Jeżeli krwawienia z nosa powtarzają się u dziecka dość często i są obfite, należy zwrócić się do lekarza. W pierwszej kolejności lekarz wykluczy choroby ogólnoustrojowe, które przebiegają niekiedy z krwotokami. Kolejno zleci badania kontrolne i ustali leczenie. Często praktykowane jest wypalanie powierzchniowego naczynia krwionośnego, które jest uszkodzone i krwawi.