Dwór w Chotyni – ciekawostki dla podróżnika

Opiekun artykułu: nataliaa
Advertising
Dwór w Chotyni – ciekawostki dla podróżnika

Dwór w Chotyni – ciekawostki dla podróżnika

Z wielu ciekawych miejsc w Polsce niektórzy nie zdają sobie sprawy. W związku z tym dwór w Chotyni niedaleko Garwolina jest przyjemnym zaskoczeniem dla każdego turysty i nie tylko. Ze względu na urocze położenie oraz wygląd dworu jest on często wybieranym miejscem na różnego rodzaju przyjęcia, którym nadaje odpowiednią oprawę.

Advertising
Advertising
  • Początki Chotyni

    Początki Chotyni

    Obecnie miejscowość kojarzy się przede wszystkim z twórcą dworu w Chotyni – Stanisławem Graybnerem. Jednak początek miejscowości łączy się z Janem Ciołkiem, przedstawicielem jednego z najstarszych rodów w Polsce, który posiadał tę miejscowość aż do XVI wieku. W kolejnych latach i wiekach Chotynia zmieniała właścicieli bardzo często. Do znanych z akt osób, które posiadały miejscowość, należą Gostomscy, Marek Grzybowski, a nawet Katarzyna Potocka, która została właścicielką tych ziem w XVIII wieku. Pomimo swojego położenia, bliskości Warszawy i walorów przyrodniczych przez długi czas nikt nie chciał się z nim związać na stałe. Dopiero na początku XIX wieku, dokładnie w 1804 roku, ziemie te zakupił Stanisław Graybner.

  • Stanisław Graybner

    Dwór w Chotyni powstał dzięki Stanisławowi Graybnerowi, herbu Lis, który zakupił ziemie w tej okolicy od Piotra Paliszewskiego. Nowy właściciel pochodził z warszawskich kupców o niemieckich korzeniach, którzy jednak spolszczyli się szybko po przybyciu do Warszawy. Stanisław upatrzył sobie Chotynię na miejsce rodowej siedziby i głównie to kierowało nim w czasie stawiania w wiosce okazałego murowanego domu. Cieszył się swoją siedzibą przez ponad 40 lat, czyli aż do śmierci, która nastąpiła w 1856 roku. Po nim dziedzicem dworu i reszty majątku został syn, również zwany Stanisławem, wówczas dziesięcioletni chłopiec. Dworem administrowała matka chłopca, czekając, aż jej syn osiągnie pełnoletność.

  • Dwór i historia

    Stanisław Graybner młodszy nie nacieszył się swoim spadkiem w jego pełnym stanie, ponieważ w momencie osiągnięcia niepodległości doszło do uwłaszczenia i część ziem przeszła na własność uprawiających je chłopów. W związku z tym Stanisław odziedziczył jedynie dwór oraz stojący przy nim folwark. Nowy właściciel nie był jednak bardzo zmartwiony z tego powodu, ponieważ bardziej niż zarządzanie gospodarką interesowało go pisanie. Postanowił zostać pisarzem i w efekcie sprzedał dwór, który przez kolejne lata doczekał się wielu właścicieli zmieniających się bardzo często, jednak żaden z nich nie zapisał się szczególnymi zasługami na kartach historii regionu.

  • Piękny dwór

    Dwór przyciąga uwagę ze względu na swoją klasycystyczną architekturę. Jest murowany i pobielany, z czterospadowym dachem. Zbudowany został na planie prostokąta, nieco wydłużonego. Obok niego znajduje się również stajnia i wozownia. W latach 1999 – 2003 przeszedł gruntowną renowację, po której stał się centralnym punktem Chotyni, jeśli chodzi o wydarzenia związane z organizacją imprez. Jest zarówno pensjonatem, jak i restauracją, w której często i chętnie odbywają się wesela. Gwarancja pięknych wspomnień i dobrej obsługi jest zawsze gwarantowana, ale przede wszystkim można zorganizować ważne wydarzenia rodzinne w pięknej oprawie.