Czym kierować się podczas wyboru szkoły?

Opiekun artykułu: katja
Advertising
Czym kierować się podczas wyboru szkoły?

Czym kierować się podczas wyboru szkoły?

Szkoła szkole nierówna i czym szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej. Niby program ten sam, jednak sposób nauczania, warunki panujące w szkole, a także podejście do nauki mogą znacznie się różnić. Czynników wpływających na podjęcie dobrej decyzji jest całkiem sporo, więc powinnaś przemyśleć każdy z nich i zdecydować, który ma większe znaczenie, a który mniejsze. Pamiętaj, że ta decyzję wiąże ciebie albo twoje dziecko z koniecznością do uczęszczania w dane miejsce przez długi czas. Zmiana szkoły jest dosyć kłopotliwa, więc lepiej jest wybrać raz, ale dobrze. Poświęć więc chwilę na to, aby zapoznać się z najważniejszymi sprawami. Jakie to sprawy?

Advertising
Advertising
 • Wyposażenie

  Wyposażenie

  Zauważalnym na pierwszym rzut oka elementem dobrego przygotowania szkoły do edukacji jest wysokiej jakości wyposażenie sal. Gdy ma się odpowiednie zaplecze techniczne, nauka staje się bardziej efektywna oraz przyjemniejsza dla młodzieży. Możliwość wykonywania ciekawych eksperymentów nie dość, że da nastolatkom satysfakcję, to na dodatek ułatwi im zrozumienie pewnych mechanizmów rządzących światem. Zwróć też uwagę na czystość i porządek panujący w szkole. To również świadczy o ambicji dyrekcji.

 • Zajęcia pozalekcyjne

  Żadna dobra szkoła nie skupia się jedynie na tym, by odbębnić obowiązkowe zajęcia i wypuścić uczniów do domu. Wybierz tę, która organizuje zajęcia pozalekcyjne, prowadzi różne koła naukowe oraz zabiera uczniów w różne miejsca, np. na wycieczki lub do kina. Dzięki temu uczeń będzie mógł rozwijać się na wielu poziomach, nie tylko naukowo, ale również kulturalnie.

 • Poziom nauczania

  Poziom nauczania

  Dosyć ciężko jest to sprawdzić, ale postaraj się zorientować, jaki poziom nauczania prezentuje dana placówka. Możesz to zrobić, porównując np. progi punktowe lub wyniki ogólnopolskich egzaminów. Pomogą ci również opinie znajomych, którzy mieli kontakt z danymi szkołami. Bardzo pomocne są też ogólne wieści, które krążą po mieście. Dużo w nich oczywiście informacji nieprawdziwych, jednak większa część zazwyczaj okazuje się prawdą. Jeśli już uda ci się zrobić taki mały „research”, to masz ułatwione podjęcie decyzji. Co ciekawe, nie zawsze korzystnie jest wybrać najlepszą szkołę w mieście. Jej poziom może być zbyt wysoki, przez co utrzymanie się w niej będzie bardzo trudne. Czasem lepiej jest wybrać nieco niższy poziom, a więcej zrozumieć i nie martwić się, że jest się najgorszym uczniem w klasie.

 • Poziom dyscypliny

  Są takie szkoły, do których uczęszczanie to prawdziwa katorga. Tworzą się w nich grupy i kliki, skutecznie uprzykrzające życie wszystkim uczniom, którzy do nich nie należą. W dobrej szkole nie może być miejsca na takie ekscesy. Ważne jest więc, by grono pedagogiczne dbało o dobrą atmosferę i sprawiało, aby każdy czuł się szanowany. Jest to też widoczne w relacjach pomiędzy nauczycielami a uczniami. Tutaj wszyscy muszą czuć się podmiotowo, a nie przedmiotowo.