Co warto wiedzieć o uprawie truskawek pnących?

Opiekun artykułu: marekga
Advertising
Co warto wiedzieć o uprawie truskawek pnących?

Co warto wiedzieć o uprawie truskawek pnących?

Truskawki pnące (albo zwisające) są wspaniałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają własnego ogrodu, a chciałyby cieszyć się smakiem świeżych owoców. Można je uprawiać na balkonach, tarasach i oczywiście w ogrodach. Rośliny te są piękną ozdobą ze względu na długie, zwisające pędy pełne kwiatów, później owoców. Wspaniale prezentują się w wiszących pojemnikach albo rozpięte na podporach. Dzięki temu, że powtarzają owocowanie, dają spore plony. Jak uprawiać truskawki pnące, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Dlaczego truskawki „pnące”?

    Dlaczego truskawki „pnące”?

    Nazwa „truskawki pnące” może być myląca, gdyż pędy tych roślin nie zachowują się jak pnącza, to znaczy nie mają części, służących do przyczepiania się do podłoża. Jeśli pięknie wspinają się po kratce czy innej podporze, to znaczy, że zostały do niej umiejętnie umocowane. Truskawki pnące po prostu powtarzają owocowanie i mają długie rozłogi (ponad metr długości), na których pojawiają się owoce.

  • Dlaczego warto uprawiać truskawki pnące?

    Dlaczego warto uprawiać truskawki pnące?

    Truskawki pnące owocują do późnej jesieni i dzięki temu zbiory są duże. Rozpięte na podporach albo zwisające z doniczek bardzo ładnie się prezentują. Ponieważ owoce nie stykają się z ziemią, są odporne na wiele chorób. Ogromną zaletą jest także to, że – w przeciwieństwie do zwykłej uprawy truskawek – zajmują bardzo mało miejsca,

  • Stanowisko

    Stanowisko

    Jeśli chcemy doczekać się dużych i słodkich owoców, powinniśmy posadzić truskawki pnące w miejscu ciepłym, słonecznym, i osłoniętym od wiatru.

  • Podłoże

    Doniczki dla truskawek pnących muszą mieć co najmniej 25 – 30 cm średnicy. Najlepsze podłoże to ziemia próchnicza z dodatkiem kompostu i torfu oraz piasku. Gleba powinna mieć odczyn obojętny albo lekko kwaśny.

  • Nawadnianie

    Ziemia, w której rosną truskawki, powinna być stale wilgotna, nie można dopuścić do przesuszenia podłoża. Dlatego rośliny powinno się podlewać nawet dwa razy dziennie, wcześnie rano oraz wieczorem. Można zastosować specjalne systemy nawadniające (do nabycia w sklepach ogrodniczych). Doskonale sprawdzi się także napełniona wodą rurka wbita w ziemię. Podłoże dla truskawek można również wymieszać z zatrzymującym wilgoć hydrożelem. Warto zdecydować się na ściółkowanie, wtedy nie tylko zatrzymamy wilgoć w glebie, ale także powstrzymamy rozwój chwastów.

  • Nawożenie

    Ponieważ truskawki rosną w pojemnikach i szybko zużywają składniki odżywcze, konieczne jest nawożenie. Najlepiej co miesiąc lub co dwa stosować nawozy organiczne, po raz pierwszy miesiąc po posadzeniu, a ostatni – pod koniec sierpnia.

  • Sadzenie

    Truskawki pnące sadzimy wczesną wiosną. Należy zwrócić uwagę, by nie podwinąć korzeni i nie nasypać ziemi na sadzonki, gdyż liście mogłyby zachorować. Trzeba również pamiętać o drenażu w doniczkach, aby młodym roślinom nie zgniły korzenie.

  • Pielęgnacja

    Co roku należy obciąć pędy, na których pojawiły się owoce. Można to zrobić jesienią po ostatnim owocowaniu albo wczesną wiosną następnego roku. Po dwóch – trzech latach należy wymienić całe podłoże oraz posadzić nowe rośliny z sadzonek, gdyż starsze krzaczki dają mniej owoców.

  • Zimowanie

    Jeśli mamy ogród, truskawki pnące możemy na zimę zadołować w gruncie. Zakopujemy w ziemi całe doniczki i przykrywamy ściółką. Gdy nie mamy ogrodu, przenosimy rośliny do chłodnego pomieszczenia, suchego i widnego, w którym utrzymają się w zimie dodatnie temperatury (piwnica, strych). Truskawki podlewamy raz na dwa tygodnie, by podłoże było lekko wilgotne. Na wiosnę hartujemy je i w drugiej połowie maja wystawiamy na zewnątrz. Jeśli nie dysponujemy takim pomieszczeniem, truskawki musimy przezimować na balkonie. Na dno dużego kartonu kładziemy styropian, wstawiamy doniczki z roślinami i wokół nich układamy izolację (pomięte gazety, trociny, kawałki styropianu). Korzystamy z cieplejszych dni, aby odsłonić truskawki i podlać je.