Co robić w przypadku ukąszeń i użądleń?
Co robić w przypadku ukąszeń i użądleń?
Letni pobyt na łonie natury często kończy się tytułowymi kontaktami z owadami. Ukąszenia komarów są w zasadzie najmniej groźne. Do dużo poważniejszych możemy zaliczyć ugryzienia przez kleszcze czy meszki. Niebezpieczne i bolesne są, jak wiadomo, użądlenia os, pszczół, szerszeni oraz trzmieli. Najbardziej ostrożni powinni być w okresie letnim alergicy, którzy są uczuleni na jad. Dla nich kontakt z owadem może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym.
Jeżeli jesteś osobą uczuloną na jad, zaopatrz się w specjalną ampułkostrzykawkę z adrenaliną, którą możesz sobie samodzielnie podać na wypadek silnej reakcji uczuleniowej, zanim będziesz mógł skontaktować się z lekarzem.
Natrętne komary
W miejscu ukąszenia przez komara pojawia się zaczerwienienie. Miejsce zaczyna swędzieć i boleć. Najlepszym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest nie dotykać ukąszonego miejsca. Ukąszenie powinno się zdezynfekować lub przemyć chłodną wodą. Na rynku dostępne są preparaty łagodzące swędzenie. Jeżeli miejsce ukąszenia spuchło lub pojawił się pulsujący ból i ropna wydzielina, należy zgłosić się do lekarza.
Niebezpieczne kleszcze
Kleszcze potrafią przedostać się z odsłoniętych okolic ciała do ciepłych miejsc, gdzie są trudne do znalezienia: pachwin, pach, zgięć kolan, karku. Jeżeli znajdziesz na swojej skórze kleszcza, jak najszybciej usuń go z ciała. W tym celu możesz użyć pęsety lub jednorazowej igły. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej głowy i zdecydowanym ruchem pociągnąć w górę. Nie wolno go niczym smarować, gdyż może dojść u niego do wymiotów. To właśnie wraz z nimi do krwi mogą trafić zarazki wywołujące boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu. Miejsce po wyjęciu intruza należy dobrze zdezynfekować. Wizyta u lekarza konieczna jest w przypadku, gdy nie usunąłeś całego kleszcza, pojawił się rumień, a także objawy przypominające grypę po około tygodniu od ukąszenia.
Plaga meszek
Meszki najczęściej dokuczają w pobliżu rzek i jezior. W ślinie mają uczulające substancje. Miejsce ukąszenia złagodzić można okładem z lodu, zimną wodą lub żelem na ukąszenia.
Żądła
Ukąszenia owadów mających żądła są najbardziej niebezpieczne dla ludzi uczulonych na jad. Osy, trzmiele i szerszenie nie pozostawiają w skórze żądła, wpuszczają silny jad wywołujący ból, obrzęk, niekiedy nawet gorączkę, wymioty lub biegunkę. Pszczoła zostawia żądło, na którego końcu jest zbiorniczek z jadem, po czym ginie. Żądło należy jak najszybciej usunąć z ciała. Można je chwycić paznokciami i zdecydowanym ruchem pociągnąć. Miejsce po żądle przemyć należy chłodną wodą i zdezynfekować. Jad pszczół zawiera w sobie kwas mrówkowy, aby zneutralizować go, wykonuje się okłady np. z sody oczyszczonej lub wody z mydłem. Jad osy ma odczyn zasadowy, okłady robimy zatem z octu lub z soku z cytryny.