Jak postępować w razie użądlenia przez pszczołę?

Opiekun artykułu: domika
Advertising
Jak postępować w razie użądlenia przez pszczołę?

Jak postępować w razie użądlenia przez pszczołę?

Pszczoły to owady pożyteczne i piękne. Gdyby wyginęły (a ich ilość na świecie się niestety dramatycznie zmniejsza), życie na Ziemi nie byłoby możliwe. Oprócz wielu zalet mają (z naszego, ludzkiego punktu widzenia oczywiście) jedną wadę: żądlą. Ponieważ użądlenie pszczoły jest bardzo bolesne, a w przypadku osób uczulonych na pszczeli jad może nawet skończyć się śmiercią, trzeba wiedzieć, jak postępować w takim przypadku. Kilka porad na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Advertising
Advertising
Warto zapamiętać:

Jeśli w rodzinie jest osoba uczulona na jad pszczoły, apteczka powinna być wyposażona w przygotowaną do podania ampułkostrzykawkę z adrenaliną (do zastosowania w razie wystąpienia wstrząsu).

Ostrzeżenia:

Jeżeli użądlona została twarz, jama ustna albo gardło, trzeba jak najszybciej przewieźć osobę poszkodowaną do szpitala. Na skutek użądlenia pojawia się opuchlizna gardła i krtani, co prowadzi do zaburzeń oddychania.

Wskazówki:

Ponieważ alergia na jad pszczoły mogła nie zostać wcześniej zdiagnozowana, w przypadku użądlenia warto jak najszybciej zażyć wapno w postaci tabletek musujących (do nabycia w aptece). Wapno działa odczulająco i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej.

  • Uczulenie na jad pszczeli

    Jeśli osoba użądlona przez pszczołę jest uczulona na jad pszczeli, sprawa jest poważna. To, jak sytuacja się rozwinie, zależy od wielu czynników: nasilenia reakcji alergicznej, liczby użądleń (jeżeli jest ich więcej, może to być bardzo niebezpieczne), następnie stanu ogólnego, wieku, masy ciała osoby poszkodowanej. W przypadku dzieci trzeba działać bardzo szybko. U osób uczulonych może dojść do poważnych komplikacji zdrowotnych, włącznie ze wstrząsem i zatrzymaniem krążenia. Dlatego potrzebna jest specjalistyczna pomoc. Należy zatem niezwłocznie skontaktować się z lekarzem albo wezwać pogotowie. Jeśli osoba użądlona nie miała zdiagnozowanej alergii na jad owadów, a zaczęła czuć się źle, pojawią się takie objawy jak zawroty głowy, mdłości albo trudności z oddychaniem, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji uczuleniowej. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

  • Żądło

    Żądło

    Ukąszenie pszczoły jest bardzo niebezpieczne, ponieważ na ogół w rance pozostaje żądło. Nie ma takiego problemu w przypadku ukąszenia osy albo szerszenia. Jeśli jednak użądliła pszczoła, trzeba żądło jak najszybciej usunąć, bo cały czas wydobywa się z niego jad. Sprawdzamy, czy rzeczywiście żądło pozostało. Najlepiej posłużyć się szkłem powiększającym. Jeśli żądło tkwi w rance, usuwamy je delikatnie za pomocą igły (przed zabiegiem trzeba ją odkazić spirytusem) albo pęsety. Nie należy tego robić palcami, są zbyt mało delikatne do tej operacji i niepotrzebnie wyciśniemy do ranki pozostały w żądle jad.

  • Opuchlizna

    Po usunięciu żądła trzeba podziałać miejscowo na ból i opuchliznę. Znane domowe sposoby to okład z cebuli, zsiadłego mleka albo octu oraz zimne kompresy z kostek lodu. Bardzo skuteczne są także okłady z sody oczyszczonej.