Co możesz zwiedzić w Opolu?
Co możesz zwiedzić w Opolu?
Opole to miasto powiatowe, położone na Nizinie Śląskiej. Miasto jest jedną z historycznych stolic Górnego Śląska – to również jeden z najstarszych ośrodków miejskich na tym terenie. Wzmianki o nim sięgają już dziewiątego wieku. Warto wybrać się tam choćby na weekend, by poznać niezwykle ciekawe zakątki i tajemnice, jakie kryje w sobie to miejsce.
Dla miłośników architektury sakralnej
Najstarszą świątynią w mieście jest wzniesiony w dziesiątym wieku kościół Matki Bożej Bolesnej i świętego Wojciecha (legenda głosi, że w tym miejscu święty Wojciech nauczał). Ciekawą historię miejsca ma też kościół świętego Sebastiana. Historia mówi, że wzniesiono go w miejscu karczmy, gdzie umarła pierwsza ofiara dżumy (kościół był dziękczynieniem za ustanie epidemii). Nad miastem góruje piętnastowieczna Bazylika Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego. To w tym miejscu na początku jedenastego wieku pierwszą świątynię wzniósł Bolesław Chrobry. W podziemiach (podobnie, jak w podziemiach czternastowiecznego Kościoła Świętej Trójcy) znajdują się groby Piastów Śląskich. Warte obejrzenia są także zabytkowe cmentarze: żydowski, choleryczny i zabytkowy – z początku dziewiętnastego wieku – cmentarz przy ulicy Wrocławskiej.
Muzea i galerie
Miłośników sztuki zaprasza opolska Galeria Sztuki Współczesnej. Prezentowane są tam wystawy zarówno lokalnych artystów, jak i ogólnopolskie przedsięwzięcia. Ponadto placówka prowadzi projekt „Ars Polonia”, w ramach którego promuje i pokazuje twórczość Polaków z zagranicy. Ponadto prowadzi działalność wydawniczą, bibliotekę i lekcje muzealne dla najmłodszych. Galeria Sztuki Autor obok działalności wystawienniczej trudni się również sprzedażą. Z racji tego, iż Opole nazywane jest stolicą polskiej piosenki, to właśnie tutaj mieści się Muzeum Polskiej Piosenki. Placówka gromadzi wszelkie pamiątki i dokumentuje wszelkie przejawy dokonań artystycznych twórców polskich. Mieści się tu również Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Jednym z muzealnych obiektów jest zrekonstruowany barak stalagu, a także budynki, w których mieściła się komendantura Wermachtu i wartownia.
Ciekawostki
Warto wiedzieć, że tylko opolskie zoo (jako jedyne w Polsce) ma uchatki kalifornijskie. Jeśli więc podróżujecie z dziećmi, warto odwiedzić z nimi to miejsce. Poza tym to kolejne miasto, w którym jest aleja sławnych osób – tu jest to Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki. Swoje dłonie odcisnęły tutaj takie sławy, jak Ewa Demarczyk czy Czesław Niemen. Ponadto jest w Opolu miejsce, zwane Opolską Wenecją. To stare koryto Odry – Młynówka. Obecnie są tam malownicze kładki dla pieszych i mostek. Będąc w tym mieście, koniecznie musisz też zobaczyć Amfiteatr – miejsce, gdzie rokrocznie odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki.