Co warto wiedzieć o Busku-Zdroju?
Co warto wiedzieć o Busku-Zdroju?
Jedną z ciekawszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce jest Busko-Zdrój. Dobry klimat, spokój, piękne widoki, a przede wszystkim wody mineralne o licznych właściwościach leczniczych sprawiają, że już od ponad wieku miejscowość cieszy się powodzeniem. Odwiedzają ją i odwiedzali zarówno chorzy z Polski, jak i zagraniczni, ponieważ swego czasu uzdrowisko było popularne wśród Rosjan.
Zamek Dersława
Historia Buska-Zdroju zaczyna się jeszcze w XII wieku i jest związana z rycerzem Dersławem, który był właścicielem ziem buskich oraz osady i ufundował w niej klasztor oraz pierwszy kościół. Z jego imieniem związany jest dom, wybudowany w 1911 roku na zlecenie Wasyla Jakobsa. Dom miał być pensjonatem i wyróżniać się wśród wszystkich innych okolicznych budowli swoim wyglądem. Został wystylizowany na średniowieczny zamek z licznymi wieżami i bogatym wyglądem zewnętrznym. Wewnątrz zaplanowano go bardziej nowocześnie, ponieważ miał służyć licznym kuracjuszom, którzy zjeżdżali do miasta leczyć się z chorób reumatycznych i nerwowych. Po zawirowaniach wojennych i zmianie właścicieli dom nadal funkcjonuje jako pensjonat, w którym znajduje się również bardzo dobra restauracja.
Kościół św. Leonarda
Ciekawym zabytkiem w Busku-Zdroju jest kościół świętego Leonarda. Budzi zainteresowanie przede wszystkim przez swój kształt, wiek oraz fakt, że cały zbudowany jest z drewna. Został wybudowany jako kościół cmentarny w 1699 roku. Nie jest wielkich rozmiarów, lecz warto go odwiedzić, żeby podziwiać resztę zachowanej polichromii oraz belki tęczowe, znajdujące się wewnątrz. Drewniane kościoły, w tym kościół św. Leonarda, są bardzo cenne ze względu na to, że mogły łatwo ulec zniszczeniu, a udało im się przetrwać liczne zawirowania historii. Z tego powodu wielu kuracjuszy decyduje się na spacery w okolicę kościoła, która jest zielona i zachęca do wypoczynku.
Sanatorium „Marconi”
Zanim powstał „Zamek Dersława”, wybudowano w Busku-Zdroju sanatorium o nazwie „Marconi”. Miało to miejsce w 1836 roku i od tej pory obiekt cieszy się sławą i popularnością jako jeden z najbardziej znanych budynków w mieście. Zachęca do pobytu komfortem wystroju, pokojów i proponowanych zabiegów zdrowotnych. Dodatkowymi atrakcjami są również sala koncertowa, w której odbywają się występy dla gości sanatorium, a także park zdrojowy wokół budynku. Przed zabiegami lub po nich można spacerować po zadbanych alejkach albo z ławki ukrytej pod drzewami obserwować przyrodę. Sanatorium oferuje liczne zabiegi borowinowe, z których słynie Busko-Zdrój.
Kościół Najświętszej Marii Panny
Zanim w XIX wieku Busko-Zdrój stało się uzdrowiskiem znanym z wód mineralnych, słynne było przede wszystkim z kościoła wybudowanego jeszcze w 1166 roku przez Dersława. Przy kościele znajdował się również zakon norbertanek, do którego wstąpić miała żona Dersława po jego śmierci w czasie krucjaty. Przez wiele wieków swojej historii kościół był odbudowywany oraz przebudowywany przez nowych właścicieli ziem lub zwierzchników kościelnych mających władzę nad tą okolicą. Przetrwał jednak ich, zabór rosyjski i wojenne lata. Obecnie można podziwiać w nim pozłacany ołtarz, a obok kościoła dzwonnicę z XIX wieku.