Jak zrobić ozdobny wieniec na cmentarz?
Jak zrobić ozdobny wieniec na cmentarz?
Nie tylko znicze oraz chryzantemy mogą być ozdobą na grób bliskiej osoby. Gdy w czasie Wszystkich Świętych chce się zadbać o wygląd pomnika w sposób wyjątkowy, można zrobić ładny wieniec. Na przycmentarnych straganach są one bardzo drogie, dlatego warto zainwestować w ozdobę stworzoną własnymi rękami. Jest taniej oraz ładniej.
Pierwszy etap
Do stworzenia wieńca niezbędna jest gąbka florystyczna – zwykła lub do kwiatów żywych, ciętych, która ma zieloną barwę. Dodatkowo gąbka do żywych kwiatów potrafi wchłaniać wodę, dzięki czemu kwiaty zachowają świeżość.Kupując wieniec, nie warto wybierać największego – podczas pracy nad jego ostatecznym kształtem ozdobi się go dodatkowymi elementami, które doprowadzą do zwiększenia rozmiaru. Trzeba pamiętać, że wieniec ma być dekoracją, bez zasłaniania całego grobu, na którym będzie położony. Wieńce z gąbki nie zawsze są w idealnym kształcie, dlatego w razie potrzeby niezbędne jest przycięcie jej nożykiem, aby przypominała oponkę.
Drugi etap
Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu można przejść do wbijania liści w gąbkę. Należy zacząć od zielonych – dowolnego gatunku, żywych lub sztucznych – które trzeba wbijać w zewnętrzną część oponki. Najlepiej podczas wbijania łodygi unosić je delikatnie pod kątem 45 stopni, żeby nie dotykały przyszłego podłoża. Przy tym należy pamiętać, że do wbijania służą jedynie zewnętrzne części ozdoby, liście mają wystawać. Po ozdobieniu części zewnętrznej sięgnąć po mniejsze listki i wbijać je do wnętrza wieńca.
Trzeci etap
Gdy zielone elementy są już na miejscu, można przejść do wbijania dodatków oraz kwiatów. Wybór kwiatów, które ozdobią wieniec, pozostawiony jest własnemu uznaniu. Mogą to być chryzantemy, róże, frezje. Ze względu na chłód, panujący często w dniu Wszystkich Świętych, warto rozważyć kwiaty odporne na chłody, a nawet mróz.Wbijanie kwiatów należy kontynuować tak samo delikatnie, jak wcześniejsze wbijanie liści, jednak w bardziej chaotyczny sposób. Nie trzeba trzymać się jednej linii, można wbijać je według własnego planu, urozmaicając całość kawałkami palmy albo jesiennymi liśćmi zebranymi w parku.
Czwarty etap
Do wieńca można dodatkowo dodać wstążkę, np. białą lub fioletową, która będzie elementem dekoracyjnym związanym z nadchodzącym świętem. Poza wstążką przyda się również utrwalenie wieńca, zwłaszcza jeśli użyło się do jego wykonania żywych kwiatów. W takiej sytuacji należy je skropić wodą po wykonaniu, a następnie przenieść w chłodne miejsce, żeby przetrwały do dnia położenia ich na grobie.Jeśli do wykonania wieńca użyłaś kwiatów będących jeszcze pąkami, w chłodnym miejscu rozwój kwiatów w pełny kształt spowolni się i zakwitną dopiero na grobie.