Co jadać w trakcie ciąży?
Co jadać w trakcie ciąży?
Ciąża to szczególny stan, w którym bardziej niż dotąd należy uważać na to, co się spożywa. Produkty, które dotąd nie szkodziły, mogą być niedobre dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Z tego powodu warto zadbać o dostarczanie organizmowi jedzenia, które jest zdrowe i ma składniki niezbędne dla dziecka oraz dla matki. Dobrze jest pamiętać również o zasadzie, że je się dla dwojga, ale nie za dwoje, więc większe porcje nie oznaczają większej wartości odżywczej.
Jak wybierać jedzenie?
Jeżeli dotąd nie zwracało się uwagi na jedzenie, jego skład i pochodzenie, w ciąży lepiej zacząć to robić. Nie wymaga to wiele czasu, czasami jedynie przeczytania etykiety na opakowaniu produktu, a pozwoli zadbać o zdrowie dziecka. Dla większej pewności warto kierować się kilkoma zasadami, stworzonymi z myślą o przyszłych mamach. Zawsze trzeba sprawdzać datę przydatności do spożycia. Zatrucie lub choroby wywołane nieświeżym jedzeniem mogą być w czasie ciąży szczególnie niebezpieczne. Lepiej zrezygnować także z produktów, w skład których wchodzi głównie chemia, i produktów gotowych, np. mrożonek. W ramach przekąsek, gdy dopada nagły głód, nie warto sięgać po chipsy. Jest to puste jedzenie, które ma dużo chemii, dużo kalorii i żadnych wartości odżywczych. Jeżeli pojawia się ochota na coś do chrupania, korzystniej wybrać migdały albo orzechy.
Produkty zbożowe
Produkty zbożowe powinny być stałym elementem diety ciężarnej kobiety. Znajduje się w nich dużo błonnika, który pomaga w trawieniu i dba o stan jelit, a także wspomaga wypróżnianie – co w ciąży często jest problemem. Cenna jest również witamina B, którą ciężko znaleźć w innych produktach. Z tego powodu przynajmniej 4 razy dziennie powinno się jadać produkty ze zboża. Nie musi to być tylko chleb pełnoziarnisty. Kasze, płatki owsiane, makarony, brązowy ryż mogą urozmaicić menu, a do tego zapewnić zdrowie mamie oraz dziecku.
Warzywa
Rosnące dziecko wymaga bardzo dużo witamin, wymaga ich również matka, której ciało przechodzi w czasie ciąży wiele zmian. Warzywa dostarczają całego kompletu tych składników, dlatego nie wolno ich omijać w diecie. Codziennie przynajmniej jeden posiłek powinien zawierać dużą porcję warzyw – gotowanych albo surowych. Można je jadać także jako przekąski, zamiast ciastek i chrupek. Lepiej chrupać marchewkę lub warzywa sezonowe niż jeść produkty bez żadnych wartości odżywczych. Warto zadbać także o różnorodność warzyw i nie omijać kapusty, w której jest wiele witaminy C, ani warzyw strączkowych, które są źródłem białka równie dobrym, jak mięso.
Ryby i mięso
Mięso nie musi być głównym posiłkiem diety kobiety ciężarnej i nie trzeba jadać go codziennie, jednak raz lub dwa razy w tygodniu warto je zjeść. Chuda szybka lub gotowana pierś z kurczaka to dobre źródła białka, a wątróbka drobiowa dostarczy matce i dziecku żelaza oraz witamin z grupy B, niezbędnych dla rozwoju układu nerwowego. Nie powinno się także rezygnować z ryb i jeść je 2 – 3 razy w tygodniu. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 dbają o prawidłowy rozwój mózgu dziecka.
Mleko i jaja
Od dawna wiadomo, że mleko i jego przetwory to dobre źródło wapnia. Dla bezpieczeństwa kości kobiety ciężarnej oraz dla rozwoju układu kostnego dziecka dobrze jest wypijać przynajmniej 1 szklankę mleka dziennie, zjeść kanapkę z żółtym lub białym serem. W przypadku niechęci do mleka z powodzeniem można zastąpić je maślanką, jogurtem albo kefirem. Nie powinno się także rezygnować z jajek w diecie, ponieważ mają dużo przydatnego białka. Jednak wystarczy jedynie 1 dziennie lub 2 na tydzień, jeżeli wcześniej miało się problemy z cholesterolem.