Co jadać w razie niedoboru żelaza?

Opiekun artykułu: kasgade
Advertising
Co jadać w razie niedoboru żelaza?

Co jadać w razie niedoboru żelaza?

Zbilansowana dieta nie jest wymysłem lekarzy i dietetyków, jest koniecznością, aby zachować zdrowie oraz odpowiednią ilość wszystkich składników mineralnych, w tym żelaza. Jest ono niezbędne w organizmie, ponieważ wpływa na powstawanie czerwonych ciałek krwi. Ich ilość, jakość oraz możliwość przenoszenia tlenu po całym ciele są zależne od ilości żelaza. Braki żelaza są niebezpieczne w szczególnych stanach, zwłaszcza w ciąży, dlatego dobrze jest wiedzieć, co jeść, żeby zapobiegać brakom.

Advertising
Advertising
  • Przyczyny braku żelaza

    Przyczyny braku żelaza

    Brak żelaza może mieć różne przyczyny. Już utrata dużej ilości krwi powoduje, że zaczyna go brakować, a jeśli brak nie zostanie uzupełniony, pojawiają się pierwsze objawy anemii. Niedobór żelaza jest szczególnie niekorzystny dla kobiet w ciąży oraz w okresie laktacyjnym. Odżywianie dziecka, które rośnie w łonie matki oraz malucha już urodzonego wymaga od kobiecego ciała wiele poświęceń oraz podwaja zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podobne zapotrzebowanie mają również nastolatki, gdyż ich ciało rozwija się bardzo intensywnie i jest skłonne do anemii.

  • Mięso i jego przetwory

    Najwięcej żelaza znajduje się w mięsie. Można je znaleźć również w produktach roślinnych, jednak żelazo z mięsa jest lepiej przyswajane i bardziej wartościowe. Osoby, które go nie jadają, muszą dbać o prawidłowe uzupełnianie braków.Wśród mięs, które dostarczają szczególnie dużo żelaza, znajdują się: wołowina, cielęcina, królik, kaczka, pasztet. Za cenną uchodzi również wątróbka, którą kobiety w ciąży mogą jeść, pod warunkiem że jest kupiona w dobrym sklepie, drobiowa oraz odpowiednio przysmażona. Jedzenie mięsa surowego jest dla kobiet ciężarnych stanowczo zakazane.

  • Wspaniałe ryby

    Wspaniałe ryby

    Ryb zazwyczaj jada się za mało, co jest wielką szkodą, ponieważ znajdują się w nich kwasy omega-3, niezbędne dla organizmu matki i dziecka, jak również żelazo. Ważne jest sprawdzanie źródła, z którego pochodzą ryby oraz wybieranie gatunków, które posiadają najwięcej substancji odżywczych. Należą do nich: łosoś, sardynki, makrele, dorsz oraz tuńczyk. Ryby łatwo przygotować na różne sposoby oraz dodawać do sałatek, więc ich jedzenie może być dużą przyjemnością.

  • Produkty zbożowe

    Produkty zbożowe

    Dużo żelaza można znaleźć w produktach zbożowych, szczególnie w ciemnym, razowym pieczywie. Warto wymienić białe bułki i chleb na razowe bułeczki, grahamki, pumpernikiel, a do tego dołączyć płatki owsiane lub pszenne, które poza żelazem mają również cenny błonnik.

  • Suszone owoce

    Suszone owoce

    Wśród owoców również można znaleźć takie, które zawierają dużą ilość żelaza. Dotyczy to przede wszystkim owoców suszonych – moreli, jabłek, śliwek – które warto podjadać na deser. Trzeba jednak pamiętać, że można zjeść tylko 1 małą miseczkę dziennie, gdyż owoce suszone mogą powodować biegunkę.