Zasady zachowania w restauracji
Zasady zachowania w restauracji
Zasady dobrego zachowania obowiązują zawsze, chociaż w domu często nie trzeba trzymać się ich aż tak ściśle. Jednak poza domem należy o nich nie tylko pamiętać, ale i stosować, szczególnie w miejscach takich, jak restauracja. Niezależnie od tego, czy jest to spotkanie towarzyskie, czy biznesowe należy zachować się zgodnie z przyjętym kanonem.
Dobre wejście
Jeżeli towarzystwo wchodzące do restauracji jest jednopłciowe, nie trzeba się zastanawiać, kto otwiera drzwi. Robi to pierwsza osoba, jednak gdy mężczyzna wchodzi z kobietą, to on powinien otworzyć drzwi restauracji i przepuścić towarzyszkę przodem, a następnie, już przy szatni, pomóc jej zdjąć płaszcz. W przypadku posiadania nakrycia głowy musi ono zostać zdjęte zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety przed wejściem na salę. W wielu innych pomieszczeniach kobiety nie mają takiego obowiązku, jednak restauracja jest wyjątkiem.
Zajęcie miejsca
W większości eleganckich restauracji do stolika prowadzi gości kelner lub kelnerka albo kierownik sali. Zaraz za nim idzie kobieta, a następnie mężczyzna, który po wskazaniu miejsca powinien ułatwić kobiecie zajęcie krzesła poprzez jego delikatne odsunięcie. Siadając, nie należy szarpać mebla ani przyciągać go do stołu w sposób gwałtowny, lecz lekko dosunąć do stołu, a następnie okryć kolana serwetką. Wstając – do toalety – należy pamiętać o niej i zdjąć z kolan, kładąc obok talerza, nie na krześle.
Zamawianie potraw
Będąc w eleganckiej restauracji, nie wypada nie zamówić niczego. Kartę należy dokładnie przejrzeć, decydując się na jedzenie w korzystnej cenie, które nie będzie obciążeniem dla osoby zapraszającej ani dla własnego portfela. O wybranej potrawie należy poinformować towarzysza, zwłaszcza jeżeli to on zobowiązał się uregulować przyszły rachunek. Przy składaniu zamówienia najpierw wymienia się zamówienie gościa, a następnie swoje.
W czasie jedzenia
Nie powinno się rozpoczynać jedzenia, zanim wszyscy goście nie otrzymają swoich porcji. Dopiero gdy przed ostatnią osobą kelner postawi talerz, można rozpocząć posiłek. Jeśli elementem nakrycia stołu są różnego rodzaju widelce, zaczyna się od zewnętrznych, które są przeznaczone do przystawek oraz sałatek. Przy wymianie talerzy lub donoszeniu przez kelnera kolejnych potraw nie trzeba ciągle „dziękować”, wystarczy uśmiechnąć się albo skinąć głową. W trakcie oczekiwania na jedzenie nie należy zachowywać się za głośno ani bawić przygotowaną zastawą. Jednocześnie nie wolno chować rąk pod stołem ani opierać się łokciami o blat.
Wstawanie od stołu
Zdarza się, że zachodzi potrzeba wstania z miejsca i udania się np. do toalety. Jednak wstać można jedynie w określonym momencie, czyli pomiędzy podawaniem dań, nigdy w trakcie jedzenia. Swoje odejście należy zasygnalizować krótkim: przepraszam, zaraz wracam. Nie trzeba tłumaczyć, dokąd się wychodzi ani w jakim celu, ponieważ byłoby to tak samo niegrzeczne, jak odejście bez słowa. Kobieta powinna wstawać powoli, aby mężczyzna mógł pomóc jej odsunąć krzesło.