Zasady wyboru kredytu hipotecznego

Opiekun artykułu: ewelinaf
Advertising
Zasady wyboru kredytu hipotecznego

Zasady wyboru kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to jeden z kredytów, które są najczęściej brane przez klientów banków. Umożliwiają zakup domu lub mieszkania, którego nie sposób zazwyczaj zakupić inaczej. Mało kto może bez problemu wyłożyć gotówkę, kupując nieruchomość. Jednak pomimo powszechności kredytów hipotecznych, nie powinno się brać ich w ciemno, lecz pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że kredyt będzie korzystny, a jego spłacenie możliwe.

Advertising
Advertising
  • Konto bankowe i kredyt

    Konto bankowe i kredyt

    Klient chcący wziąć kredyt hipoteczny patrzy na początku na ofertę swojego banku w tej dziedzinie. Czasami jest to znacznie korzystniejsze niż szukanie nowej placówki, zwłaszcza że jako stały klient ma się dostęp do licznych zniżek i udogodnień. Dodatkowo, nie trzeba zakładać nowego konta na potrzeby kredytu hipotecznego, co bywa wymagane podczas korzystania z usług innego banku.

  • Wkład własny

    Posiadanie wkładu własnego przed wzięciem kredytu hipotecznego jest bardzo istotne. Im jest większy, tym mniejsza marża z banku, ponieważ niespłacenie kredytu jest znacznie mniejsze. Istnieje co prawda możliwość – w niektórych placówkach bankowych – wzięcia kredytu bez wkładu własnego, jednak jeśli zmieni się wartość nieruchomości, bank może zażądać dodatkowych wpłat w ramach zabezpieczenia finansowego.

  • Waluta kredytu

    Waluta kredytu

    Przed wzięciem kredytu hipotecznego niezbędne jest również zastanowienie się, jaka waluta będzie najlepsza. Często obce waluty wydają się idealne, ponieważ są tańsze, co oznacza mniejsze raty do spłacania. Jest to kuszące, jednak trzeba pamiętać, że obce waluty mogą zmienić swoją wartość bardzo szybko, wręcz z dnia na dzień i nie tylko w dół, ale również w górę. Wtedy korzystne raty stają się znacznie wyższe. Jeżeli chce się większej stabilności, lepiej zdecydować się na kredyt w złotówkach.

  • Porównanie ofert

    Porównanie ofert

    Zanim podejmie się decyzję, który kredyt wziąć, warto porównać oferty z różnych banków. To nic nie kosztuje, a pomaga wybrać odpowiednią usługę. Obecnie nie trzeba nawet ruszać się z domu, aby dokonać takiego porównania. Wystarczy znaleźć w Internecie tzw. porównywarkę kredytów. Podaje ona informacje o tym, jak oprocentowany jest kredyt, jakie będą raty, na jaki czas i w którym banku będzie najkorzystniejszy.

  • Dodatkowe koszty

    Dodatkowe koszty

    Nawet najlepiej przedstawiona i napisana oferta banku będzie związana z dodatkowymi kosztami. Przed wzięciem kredytu pytanie jest zawsze jedno: jak wysokie będą? W związku z tym, żeby nie płacić zbyt dużo, warto wziąć pod uwagę, za co będą pobierane opłaty, czy wymagane jest założenie konta i opłacanie go albo zasilanie odpowiednią sumą pieniędzy, która mogłaby stanowić obciążenie dla domowego budżetu.