Zasady wyboru dobrej zabawki edukacyjnej
Zasady wyboru dobrej zabawki edukacyjnej
Dzieci powinny mieć wśród zabawek nie tylko pluszaki, lecz także zabawki edukacyjne. Zazwyczaj są one nieco bardziej skomplikowane, a co za tym idzie, mogą mieć pewne elementy, budzące wątpliwości rodziców co do bezpieczeństwa zabawki. Żeby nie niepokoić się i nie bać, że dziecko zrobi sobie krzywdę, dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając zabawkę.
Bezpieczeństwo i certyfikaty
Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie, czy zabawka dla dziecka jest bezpieczna. Jest to konieczne, ponieważ prędzej czy później każda zabawka może trafić do ust dziecka. Oznacza to, że zarówno materiały, z których jest wykonany produkt, jak i jego wielkość nie mogą zagrażać maluchowi i powodować zakrztuszenia się nim.O bezpieczeństwie zabawki świadczą odpowiednie certyfikaty, które należy sprawdzić przed zakupem. W zwykłych sklepach jest to łatwe, gorzej, jeśli zamawia się towar przez Internet. Nawet jeśli jest oznaczony jako bezpieczny i z certyfikatem, lepiej sprawdzić to, zanim podaruje się zabawkę dziecku.
Wiek dziecka
Zabawka edukacyjna powinna być dopasowana również do wieku dziecka. Na każdym dobrym produkcie znajdują się oznaczenia, np. +3, +6, które mówią ile lat – minimum – musi mieć dziecko, żeby korzystać z danej atrakcji. Im jest starsze, tym częściej będą pojawiać się ruchome części, odczepiane elementy, mniejsze dodatki, dlatego nie powinno się dawać mniejszym dzieciom zabawek przeznaczonych dla starszych. Maluchy wszystko wkładają do ust albo do nosa, a to może skończyć się wizytą w szpitalu lub tragedią.
Sprawność zabawki
Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić, jest stan techniczny zabawki oraz jej sprawność, jeżeli ma się poruszać w jakikolwiek sposób. Już na początku, po zakupie przedmiotu warto upewnić się, że działa sprawnie, a wszystkie niewielkie elementy są mocno przytwierdzone.Taki sam przegląd zabawek dobrze jest wykonać po pewnym czasie użytkowania ich przez dziecko. Z pewnością podczas zabawy przedmioty przeszły niejedno, były rzucane, gryzione, szarpane, dlatego sprawdzenie, czy nic się nie poluzowało, stanowi sposób na zabezpieczenie dziecka przed urazem.
Dobre materiały
Przed zakupem zabawki edukacyjnej trzeba sprawdzić, z czego są one wykonane oraz czym pokryte, jeśli zabawka jest malowana. Wykorzystane materiały powinny być całkowicie bezpieczne, zdrowe, nie powodujące urazów, a zabawki nie mogą mieć ostrych elementów, którymi dziecko mogłoby się pociąć. Dodatkowo farby, którymi są pomalowane, nie powinny zawierać żadnych szkodliwych składników, np. ołowiu, który mógłby spowodować ciężkie zatrucia.