Podstawowe zasady fotografowania żywności
Podstawowe zasady fotografowania żywności
Zdjęcia jedzenia publikowane na portalach społecznoścowych rzadko zachwycają jakością. Nic dziwnego, zazwyczaj wykonywane są na szybko, aparatem w telefonie, bez zachowania zasad fotografii. Jeśli chcesz sprawić, żeby zdjęcia Twoich posiłków i Twojego jedzenia były wyśmienite oraz budziły zachwyt, spróbuj wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów.
Oświetlenie jedzenia
Fotografując jedzenie, trzeba je potraktować tak, jak inne obiekty, które uwiecznia się na zdjęciu. Oznacza to, że niezbędne jest zadbanie o ich poprawne oświetlenie, które wydobędzie kolory oraz właściwy kształt. Kiepskie oświetlenie, nadmiar cienia – jeśli jest niezamierzony – powoduje, że zdjęcie nie jest ładne. Dobre światło to podstawa, a je można znaleźć przede wszystkim przy oknie. Naturalne światło wydobywa kolory, kształty i nie zamazuje naturalności fotografowanych obiektów.
Szybkość fotografowania
Jedzenie – nie licząc produktów w puszkach i słoikach – nie wygląda doskonale przez cały czas. Owoce, warzywa, ryby, pieczywo, wszystko to ma określony czas przechowywania oraz wyglądania apetycznie. W związku z tym niezbędne jest uchwycenie dobrego momentu jak najszybciej, bez odkładania fotografowania na późniejszy czas. Wtedy jedzenie mogłoby zacząć zmieniać kolor i rozpadać się, co nie jest najlepszym motywem do uwieczniania.
Rekwizyty do fotografii
Poza samym jedzeniem istotna jest również kompozycja i rekwizyty, które zostaną użyte do przedstawienia wybranych składników spożywczych. Talerz, tacka, dzbanek, kubek oraz inne elementy, które mają urozmaicać zdjęcie mają znaczenie, którego nie należy ignorować. Jednocześnie trzeba pamiętać, że podczas fotografowania jedzenie nie należy skupiać się tylko na rekwizytach, są one dodatkiem, a nie głównym elementem przyszłych fotografii.
Rozbłysk i powiększenie
Sposobem na piękny rozbłysk owoców na fotografii uzyskuje się poprzez oliwę lub zwykły olej. Wystarczy skropić owoce – można również warzywa – a na zdjęciach będą wyglądały na powiększone i połyskujące. Zdjęcie od razu zacznie lepiej wyglądać.
Ujęcie na jedzenie
Łatwo zauważyć, że jedzenie bywa często fotografowane z góry, co niekoniecznie jest dobrym zabiegiem przy każdej potrawie i każdym produkcie. Przydaje się jedynie czasami. O wiele lepiej jest robić zdjęcia z poziomu niższego, który podkreśli walory fotografowanych produktów spożywczych.