Wybór strun do gitary elektrycznej
Wybór strun do gitary elektrycznej
Chyba każdy doświadczony gitarzysta ma swoje ulubione komplety strun, po które zawsze sięga w sklepie muzycznym i najbardziej odpowiadają jego stylowi gry. Struny dość szybko ulegają zużyciu, co wypływa na brzmienie oraz wygodę gry. Ich regularna wymiana jest więc konieczna, jeśli myślimy poważnie o grze na gitarze. Czym więc się kierować, jeśli nie mamy jeszcze tego jednego ulubionego kompletu?
Jak długo grasz?
Jeśli jesteś początkującym gitarzystą i dopiero uczysz się technik gry, dużo lepszym rozwiązaniem jest zacząć od strun cienkich, np. ,009 – ,042. Dzięki temu łatwiej będzie ci dociskać struny do gryfu, podciągać czy uderzać. Będą one stosunkowo miękkie, więc gra na nich będzie łatwiejsza. Unikniesz złych nawyków spowodowanych nadrabianiem niedostatku siły w palcach.
Zastanów się, co chcesz grać
Od grubości strun nie zależy jedynie wygoda gry, a również ich brzmienie. Każdy komplet ma swoje unikalne brzmienie, a materiał, z jakiego jest wykonany, wpływa na wiele czynników, takich jak np. sustain, czyli długość wybrzmiewania dźwięku. Jeśli chcesz, by twoje partie były wyraziste i zamierzasz stosować wiele podciągnięć, kup zestaw cieńszych strun. Jeśli preferujesz cięższe klimaty i chciałbyś, by twoje brzmienie zawierało więcej niższych tonów i było mniej szkliste, kieruj swój wzrok ku grubszym strunom. Możesz również kupić komplety mieszane, tzn. takie, w których znajdują się cienkie struny wiolinowe do grania selektywnych partii solowych i grubsze struny basowe, idealne do mocnych riffów.
Na czym grasz?
Ogrywając różne gitary, możesz zauważyć, że każdy model ma swoje charakterystyczne brzmienie, a co za tym idzie, swoje wady i zalety. Les Paul będzie charakteryzował się mięsistym dźwiękiem i długim wybrzmiewaniem, a równie popularny Stratocaster charakterystyczną szklistością i elektronicznym zaśpiewem. Dobierając komplety strun, możesz równoważyć niedobory swojej gitary w poszczególnych pasmach. Dźwięk gitary będzie wtedy pełniejszy i wszelkie mankamenty, jak np. słabe wybrzmiewanie, zostaną wyeliminowane.
Nie przepłacaj
Przyzwoitej jakości struny możemy kupić już za 20 – 30zł, więc kupno high-endowego kompletu nie jest koniecznością. Często nawet nie będziemy w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału. Wyższa cena nie musi oznaczać większej wytrzymałości, a może być wręcz przeciwnie. Istnieją komplety stworzone z myślą o kilkukrotnym użyciu na koncertach, które bardzo szybko tracą swoje parametry. Nie warto jednak popadać w przesadę i kupować strun najtańszych, nieznanego pochodzenia i marki, z którymi możemy mieć same kłopoty, począwszy od trudności ze strojeniem, przez fatalny dźwięk, aż po krótką żywotność.
Eksperymentuj
Ilu gitarzystów, tyle opinii, dlatego najlepiej jest znaleźć złoty środek, samemu ogrywając różne komplety strun. To przecież ty będziesz na nich grał i fakt, że poleca ci je twój znajomy, zostały dobrze zrecenzowane na forach czy podpisane nazwiskiem znanego gitarzysty, nie musi oznaczać, że tobie również będą odpowiadać.