W jaki sposób zaprzyjaźnić się ze swoim psem?

Opiekun artykułu: kasiulek
Advertising
W jaki sposób zaprzyjaźnić się ze swoim psem?

W jaki sposób zaprzyjaźnić się ze swoim psem?

Posiadanie psa jest dużą odpowiedzialnością. Nie bez powodu mówi się bowiem, iż pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Są to wyjątkowo czułe oraz inteligentne zwierzęta, które łatwo przywiązują się do ludzi i stają się od nich całkowicie zależne. Oprócz codziennych obowiązków, jakie masz wobec psa, czyli pilnowania jego misek z wodą oraz jedzeniem, powinieneś również zadbać o to, by twój pupil traktował cię jak swojego przyjaciela, był ci posłuszny i miał z tobą dobre relacje. Jak można to zrobić? Koniecznie przeczytaj niżej przedstawione porady i wskazówki. Zastosuj się do nich, a nim się obejrzysz, zdobędziesz prawdziwego kumpla.

Advertising
Advertising
  • Dbaj o niego od szczeniaka

    Jeśli chcesz, by to właśnie ciebie pies traktował jak swojego właściciela i przewodnika, powinieneś poświęcać mu jak najwięcej czasu już od momentu, kiedy weźmiesz go do siebie do domu. Nie chodzi tutaj tylko o podanie mu jedzenia czy picia. Na początku szczeniaczki są zagubione, lękliwe, bardzo często piszczą, gdyż czują się zagrożone daleko od swojego rodzeństwa oraz mamy. To dla zwierzaka nowa sytuacja, którą powinniśmy pomóc mu zaakceptować. To ważne, byśmy tych pierwszych parę nocy spędzali z nim, dając mu poczucie ciepła. Nie pozwalaj jednak szczeniakowi spać w twoim łóżku. Raczej wyznacz psu jego legowisko, połóż go tam, a następnie usiądź przy nim, głaszcz go i poczekaj, aż zaśnie. Miej również otwarte drzwi do swojej sypialni, abyś słyszał, jeśli pies będzie znowu piszczał.

  • Wprowadzaj zasady od początku

    Wprowadzaj zasady od początku

    Abyście ty i twój pies mogli być prawdziwymi przyjaciółmi, musicie sobie nawzajem ufać. W tym celu od samego początku musisz wprowadzać zasady. Nawet jeśli wydaje ci się, że masz na to czas, to jednak nie zapomnij, iż czym skorupka na młodość nasiąknie, tym na starość trąci. Trzeba w psie kształtować nawyki od samego początku. Dlatego też przyzwyczaj szczeniaka, że kiedy robi coś źle, mówisz mu „nie” i spokojnie, ale nie agresywnie, nie pozwalasz mu czegoś zrobić. Musisz powtarzać słowo „nie” tak długo, iż pies zakoduje sobie, że mówisz je w tych sytuacjach, kiedy zabraniasz mu coś zrobić. Nie zapomnij jednak, aby chwalić także swojego pieska za wszystkie dobre rzeczy, mówiąc „dobrze”.

  • Nie bądź agresywny

    Psy to bardzo czułe istoty, a jednocześnie niezwykle pamiętliwe. Jeśli uderzysz je raz czy dwa, wówczas z całą pewnością będą cię kojarzyć z bólem i przestaną ci ufać. Dlatego nigdy nie bądź wobec twojego psa agresywny, nawet jeśli czymś bardzo cię zdenerwuje. Trzeba mu wówczas wytłumaczyć, że postąpił źle. Możesz także „obrazić się” na psa na kilka godzin, żeby zrozumiał, że to jest jego kara. Nigdy jednak nie podnoś na niego ręki.

  • Baw się z psem

    Baw się z psem

    Oprócz zaspokajania podstawowych potrzeb psa, czyli karmienia go, pojenia i wychodzenia na spacery, musisz wykazać się także większa inicjatywą. Poświęcaj psu chociaż pół godziny dziennie – odstaw wówczas wszystko i wyjdź z nim do parku porzucać mu piłkę, poprzeciągaj z nim linę albo po prostu usiądź z nim na kanapie i pogłaszcz, podrap za uchem. To sprawi, że pies będzie kojarzył cię z przyjemnymi chwilami.