Jak postępować w czasie linienia psa?

Opiekun artykułu: bronx
Advertising
Jak postępować w czasie linienia psa?

Jak postępować w czasie linienia psa?

Okres linienia psa to prawdziwe wyzwanie dla właściciela. Sierść osiada na dywanach, fotelach i kanapach oraz brudzi ubrania. Utrzymanie porządku w mieszkaniu wymaga znacznie większych nakładów niż normalnie, a w dodatku psa trzeba w tym okresie bardzo starannie pielęgnować. Jeśli ktoś nie może sobie na to pozwolić, powinien zrezygnować z posiadania psa długowłosego, który silnie linieje, i zdecydować się na krótkowłosego, znacznie prostszego w utrzymaniu. Jak postępować w czasie linienia psa, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Czesanie psa

    Czesanie psa

    Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku długowłosego psa, szczególnie istotnym w okresie linienia, jest czesanie sierści. Wyczesywanie martwych włosów jest konieczne nie tylko ze względów estetycznych. Niewyczesana sierść może się skołtunić, a w efekcie rozwijają się choroby skórne. Dlatego codzienne czesanie jest takie ważne. Poza tym zmniejsza się wtedy ilość sierści, którą pozostawia pies na naszych dywanach, odzieży i meblach. Psa czeszemy odpowiednio dobraną do jego sierści szczotką albo specjalnym furminatorem. W sklepach zoologicznych jest bogaty wybór tego typu przyrządów, można je także nabyć w Internecie.

  • Jak dbać o sierść?

    Jak dbać o sierść?

    Warto zadbać o to, aby podczas czesania sierść była lekko wilgotna. W tym celu powinno się używać specjalnych preparatów do nawilżania sierści. Dzięki temu nie zostaje uszkodzona struktura włosa, a pies odczuwa mniejszy dyskomfort. Poza tym po okresie linienia warto psa wykąpać, aby skutecznie usunąć pozostałe martwe włosy i odświeżyć skórę. Nie należy jednak kąpać pupila zbyt często, bo pozbawia się w ten sposób skórę i włosy ich naturalnej ochrony. W czasie linienia, a więc na jesieni i na wiosnę, można podawać specjalne preparaty wzmacniające sierść z dodatkiem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Odpowiedni dla danego psa środek zaleci lekarz weterynarii. Można także dodawać do karmy trochę oleju albo oliwy.

  • Kiedy linienie nie jest naturalne?

    Okresowe linienie związane ze zmianą pór roku jest zjawiskiem naturalnym, podobnie jak słabe linienie przez cały rok – pies w ten sposób cały czas wymienia sierść. Jeśli jednak pies traci w nietypowej porze dużo sierści, tak że wręcz pojawiają się łyse placki, a w dodatku się drapie, coś jest nie tak i konieczna jest wizyta u weterynarza. Przyczyną kłopotów mogą być po prostu pasożyty skórne. Często zdarza się alergia pokarmowa albo kontaktowa. Jeśli pies jest uczulony na pewne składniki pożywienia, należy wykryć alergen i starannie kontrolować dietę. Pies powinien być pod kontrolą lekarza weterynarii.

  • Jak zachować porządek w domu?

    Jak zachować porządek w domu?

    Jeśli decydujemy się na długowłosego psa, musimy mieć świadomość, że przybędzie nam obowiązków związanych z utrzymaniem mieszkania w czystości, zwłaszcza w okresie linienia naszego pupila. Dlatego warto zaopatrzyć się w odkurzacz, który ma w swoim wyposażeniu specjalne turboszczotki. Dzięki nim usuwanie sierści z dywanów i tapicerki będzie dużo łatwiejsze. Mieszkanie trzeba często odkurzać, dobrze jest też zmywać podłogi na mokro, jeśli się do tego nadają. Sierść z odzieży łatwo usuwa się za pomocą specjalnych rolek papieru nasączonego klejem, dostępnych w wielu sklepach, m.in. w Ikei.