Jak ocenić stan zdrowia psa?
Jak ocenić stan zdrowia psa?
Właściciel jest odpowiedzialny za psa i powinien dbać nie tylko o jego bieżące potrzeby, ale także o kondycję zdrowotną. Pies, dopóki to jest możliwe, ukrywa objawy choroby, gdyż jako zwierzę stadne obawia się odrzucenia, co spotyka w naturze słabsze osobniki. Dlatego trzeba nie tylko uważnie obserwować psa i reagować na zmiany w jego wyglądzie czy zachowaniu, ale także regularnie chodzić z nim do weterynarza na wizyty kontrolne i robić badania. Wtedy nie zaskoczy nas fakt, że nasz pupil jest ciężko chory i nie można mu już pomóc albo konieczne jest drogie, specjalistyczne leczenie. Jak ocenić stan zdrowia swojego psa, dowiesz się z tego artykułu.
Od pyska do ogona
Bardzo wiele o stanie zdrowia psa mówi nam już sam jego wygląd. Zdrowy pies ma błyszczące, nie zaropiałe oczy i zimny, wilgotny nos. Żeby są białe, bez żółtobrązowego nalotu, świadczącego o gromadzeniu się płytki nazębnej. Okolice odbytu są czyste, pies ma gładką, lśniącą sierść i czystą skórę, nie ma podrażnień ani łysych miejsc. Zwierzę jest dobrze umięśnione, nie jest za bardzo otłuszczone (powinno być możliwe wyczucie żeber), nie powinno być jednak zbyt chude. Sterczące żebra nie świadczą o zdrowiu psa.
Kondycja psa
O stanie zdrowia psa wiele mówi także jego zachowanie. Poziom aktywności zwierzaka zależy od jego temperamentu, i tylko dobrze znając psa, można to poprawnie ocenić. Zdrowy pies jest ruchliwy, chętnie się bawi, ma dobry apetyt. Pies oddycha od dziesięciu (psy duże) do trzydziestu (małe) razy na minutę. Szybciej oddychają psy w czasie upałów oraz osobniki otyłe. Liczba uderzeń serca (tętno) to u dużych psów od 70 do 100 na minutę, u średnich – 80 – 130 na minutę, a małych – 90 – 160 uderzeń na minutę. Sprawdzając puls psa, nie posługujmy się kciukiem, bo wtedy wyczujemy własne tętno. Mierzymy na wewnętrznej stronie uda u spokojnego, odpoczywającego psa. Temperatura powinna wynosić od 37,5 do 39 stopni Celsjusza. Temperaturę mierzymy w odbycie albo termometrem dotykowym, co nie powoduje takiego dyskomfortu.
Jakie objawy świadczą o chorobie?
Wiele objawów świadczy o pojawieniu się choroby, więc kiedy je zaobserwujemy, powinniśmy skontaktować się z weterynarzem. Należy to zrobić w przypadku, gdy u psa zauważymy:
* biegunkę (luźny, śluzowaty, czasem podbarwiony krwią stolec);
* częste wymioty;
* podwyższoną lub obniżoną temperaturę;
* potrząsanie głową, świadczące o problemach z uchem;
* kaszel i kichanie;
* utykanie;
* obecność wyczuwalnych guzów;
* drapanie się i wygryzanie sierści;
* przykry zapach z pyska;
* „saneczkowanie” na skutek swędzenia albo bolesności odbytu.