W jaki sposób wzmocnić kolana?

Opiekun artykułu: kurpiol
Advertising
W jaki sposób wzmocnić kolana?

W jaki sposób wzmocnić kolana?

Kolana są newralgicznym punktem całego ciała, zarówno dla sportowców, jak i dla osób, które niekoniecznie pałają miłością do sportu. Dla tych pierwszych są ważne, ponieważ pozwalają bezpiecznie ćwiczyć, dla drugich są z jednej strony niezbędne, z drugiej bywają powodem kompleksów przez tkankę tłuszczową, która znajduje się nad nimi lub na nich. Jednak jeśli poświęci się im pół godziny dziennie, można wzmocnić je oraz poprawić ich wygląd.

Advertising
Advertising
  • Przysiady

    Przysiady

    Prostym i znanym ćwiczeniem są przysiady. Wykonywanie ich codziennie poprawi kondycję kolan oraz ich wygląd. Jest to dobra aktywność dla osób pracujących w pozycji siedzącej, jednak jeśli jest się po poważnym urazie kolana, należy skonsultować z lekarzem chęć rozpoczęcia tego rodzaju ćwiczeń. Przysiady można wykonywać z podparciem, opierając wyprostowane ręce o ścianę lub o mebel sięgający minimum do pasa. Stopy trzeba ustawić stabilnie na podłodze i wykonywać ruchy góra-dół. Aby zadbać o kolana, wystarczy robić 30 przysiadów dziennie, w dwóch seriach po 15 przysiadów.

  • Noga na nogę

    Noga na nogę

    Ćwiczenie wymagające dywanu lub koca na rozłożonego na podłodze, ponieważ wymaga położenia się na niej, na boku. Nogi powinny być wyprostowane, a druga połowa ciała podparta na łokciu. Zadanie wykonuje się poprzez uniesienie górnej nogi wyżej i powolne opuszczanie jej w dół, aż do postawienia jej obok dolnej nogi. Ćwiczenie powinno być wykonywane po 15 razy na każdą nogę. Poza kolanami kształtuje i wzmacnia również mięśnie pośladków.

  • Krzesełko

    Krzesełko

    Jednym z ciekawszych, chociaż trudniejszych ćwiczeń na kolana jest ćwiczenie znane jako „krzesełko”. Aby wykonać je poprawnie, należy oprzeć się plecami o ścianę, a ręce wyciągnąć przed siebie. Następnie należy powoli oddalać się nogami od ściany aż do momentu, kiedy łydki oraz uda utworzą kąt prosty. Czując delikatne napięcie łydek, należy opuścić ręce wzdłuż ciała i w takiej pozycji wytrzymać jak najdłużej, nie wstrzymując oddechu. Ze względu na to, że na początku jest to ciężkie ćwiczenie, po którym można poczuć ból mięśni, warto powtarzać je maksymalnie 5 razy, stopniowo zwiększając liczbę.

  • Zataczanie kręgów

    Zataczanie kręgów

    Kolejne ćwiczenie wymagające położenia się na boku na podłodze. Należy położyć się z wyprostowanymi nogami, rękę wsunąć pod głowę, żeby mieć stabilne oparcie. Górną nogę trzeba unieść na wysokość 30 centymetrów i zacząć nią zataczać niewielkie koła. Ruchy powinny być spokojne i ostrożne, żeby nie odczuwać bólów w okolicy bioder. Trzeba pamiętać o napięciu mięśni brzucha, jednak gdy poczuje się lekkie zmęczenie nogi, jest to znak na skończenie serii i zmianę nogi. Aby ćwiczenie przyniosło odpowiedni efekt, powinno być powtarzane codziennie po 15 razy na każdą z nóg.