W jaki sposób przygotować dziecko do przedszkola?
W jaki sposób przygotować dziecko do przedszkola?
Przedszkole to zazwyczaj pierwszy etap wdrażania dziecka w życie społeczne oraz przebywanie w innym miejscu niż dom. Oczywiście dobrze jest, gdy dziecko nie jest przywiązane tylko do rodziców i zostaje czasami pod opieką dziadków lub innych członków rodziny albo niani, dzięki czemu przedszkolna rozłąka z rodzicem nie będzie tak trudna. Jednak jeśli nie miało się dotąd możliwości albo potrzeby sprawdzenia tego, trzeba malucha przygotować, że od jesieni, kiedy zaczyna się rok przedszkolny, zacznie spędzać część dnia w innym miejscu.
Informacja o przedszkolu
Po pierwsze, dziecko musi zostać poinformowane o tym, że we wrześniu zacznie uczęszczać do przedszkola. Wieści takie powinni przekazać mu rodzice, dzięki temu będzie spokojniejsze. Jednocześnie należy maluchowi wyjaśnić, czym jest przedszkole i jak działa, że będą tam inne dzieci, panie nauczycielki, a rodzice będą odprowadzać do przedszkola i odbierać, lecz przez kilka godzin nie będzie ich obok. Warto dziecku powiedzieć, co będzie robić w przedszkolu: bawić się, uczyć, pozna kolegów i koleżanki. Jednocześnie lepiej nie koloryzować, że będzie wspaniale, ale i nie straszyć nauczycielkami. Najlepiej, aby pierwszego dnia dziecko nie było przestraszone, lecz zainteresowane.
Przedszkolna wyprawka
Do przedszkola nie potrzeba tak dużo rzeczy, jak do szkoły, lecz niewielka wyprawka jest wskazana. Po dowiedzeniu się – przedszkola udostępniają listy potrzebnych artykułów – czego potrzeba małemu przedszkolakowi, można przejść do działania i wybrać się z dzieckiem na zakupy. Dobrze jest pozwolić mu samodzielnie wybrać worek na zapasowe ubrania i na buty, szczoteczkę do zębów, wzór pościeli do leżakowania albo koc, wzorki na piżamie. To z pewnością sprawi, że wizja pójścia do przedszkola i używania tego wszystkiego będzie przyjemniejsza.
Poznanie przedszkola
Gdy mieszka się w pobliżu przedszkola, do którego będzie chodziło dziecko, dobrze jest jeszcze przed wakacjami spacerować w jego pobliżu. Maluch zobaczy bawiące się na podwórku dzieci i zechce bawić się tak jak one. Dodatkowo oswoi się z budynkiem przedszkolnym oraz trasą między domem a przedszkolem.
Zajęcia adaptacyjne
Bardzo ważne jest, żeby dziecko było przyzwyczajone do obecności innych dzieci. Jeśli nie bawiło się z innymi na podwórku, pierwsze dni w przedszkolu, obce twarze, hałas, dziecięce przekomarzania mogą utrudnić adaptację. Aby uniknąć związanego z tym stresu oraz płaczu, warto skorzystać z zajęć adaptacyjnych w przedszkolu. Odbywają się one pod koniec sierpnia i pozwalają na poznanie przedszkola, sal, łazienek, zabawek, przyszłych kolegów oraz pani nauczycielki. Dzięki temu maluch na początku wakacji będzie miał poczucie, że wkracza na znajomy teren.
Samodzielność dziecka
W przedszkolu nauczycielka ma pod opieką sporą grupę dzieci, a nie tylko jedno, dlatego nie można oczekiwać, że dziecko będzie ciągle wyręczane w prostych czynnościach. Dobrze jest zadbać o to, żeby przed rozpoczęciem przedszkolnej kariery umiało samo ubrać się, jeść, umyć zęby i buzię oraz skorzystać z toalety. Nie tylko są to przydatne umiejętności, ale pozwolą maluchowi uniknąć stresu, że inne dzieci potrafią, radzą sobie, a on nie.