Jak nauczyć dziecko wywiązywania się ze swoich obowiązków?
Jak nauczyć dziecko wywiązywania się ze swoich obowiązków?
Jeśli rodzicom w natłoku swojej pracy, pilnych interesów, załatwiania ogromu spraw zapomni się o tym, że dziecku trzeba przekazać szereg istotnych wartości, które procentują w życiu każdego dorosłego człowieka, z większością pozytywnych zachowań u dziecka może być krucho. Nawet najmniejsze maluchy w wieku przedszkolnym muszą mieć nałożone na siebie codzienne obowiązki. Dzięki nim łatwiej będzie im wdrażać się w dorosłe życie. Zresztą tym najmniejszym sprawiają dużo satysfakcji i są powodem do dumy.
Zasada o braku służących
Dobrze jest uzmysłowić swoim dzieciom bardzo ważną zasadę, która mówi o braku służących w domu. W gronie rodzinnym nikt nikomu nie usługuje, każdy ma pewne zadania do wykonania, pewne role, które musi wypełniać, a obowiązki w domu nie są karą. Bardzo ważne jest przekazanie dzieciom, że wypełnianie swoich obowiązków przydaje się na całe życie i zdecydowanie je ułatwia.
Ważna satysfakcja
Aby dzieci miały pozytywne nastawienie do wypełniania obowiązków, muszą odczuwać z tego powodu satysfakcję. Jednak by mogła ona zagościć w dzieciach, należy im się sporo uwagi, a przede wszystkim rozmowa, podczas której zostaną przez dorosłego wysłuchane. Bunt w dziecku i brak zaangażowania wobec obowiązków zawsze ma swoje źródło. Nie słuchając, co ma do powiedzenia człowiek, trudno będzie o spokój i rzetelną jego pracę. Być może nałożony obowiązek jest dla dziecka trudny do realizacji lub wykonuje go, gdy jest już zmęczone. Bunt wobec obowiązków nie zawsze trzeba traktować jako formę lenistwa dziecka. Rzetelna rozmowa, podczas której rodzic dowie się, z czym dziecko ma największy problem i dlaczego ma trudności w wywiązywaniu się z obowiązków, szybko może rozwiązać problem.
Chwal, nie krytykuj
Niezastąpione jest chwalenie dziecka za nawet najmniejsze postępy. Pochwała to ważna informacja, dzięki której dziecko zostaje zmotywowane do dalszego działania. Nauczenie dziecka sumiennego wywiązywania się z obowiązków nie jest sprawą szybką, tu należy się dużo cierpliwości, pochwał i całkowity brak krytyki, która niestety dziecko zniechęca. Zanim więc wypowiesz negatywną ocenę, dobrze zastanów się nad potencjalną reakcją dziecka. Raz wypowiedzianych słów nie cofniesz. Jeśli będziesz pamiętać o tym, że w gruncie rzeczy twój maluch nie jest zły, lecz ma powody ku pewnym złym zachowaniom, dużo prościej będzie ci rozmawiać z nim i rozwiązywać problemy.