Suwalszczyzna – sposób na ferie zimowe

Opiekun artykułu: paulin
Advertising
Suwalszczyzna – sposób na ferie zimowe

Suwalszczyzna – sposób na ferie zimowe

Suwalszczyzna nie jest często wspominana jako miejsce, w którym kwitnie turystyka, a jednak jest to jeden z ciekawszych regionów na mapie Polski. Warto spędzić w nim zarówno lato, jak i zimę, podziwiając przyrodę, lasy, jeziora oraz ukryte w miastach i miasteczkach pozostałości po dawnych wiekach. Szczególnie zimą ten najzimniejszy fragment kraju może wydawać się wyjątkowo atrakcyjny.

Advertising
Advertising
  • Dla zapalonych narciarzy

    Dla zapalonych narciarzy

    Nie trzeba jechać w Tatry, aby móc zaznać przyjemności jeżdżenia na nartach po doskonałym śniegu. Wystarczy pojechać 15 kilometrów za Suwałki do miejscowości Szelment. Znajduje się w niej ośrodek sportu i rekreacji, dysponujący wyciągiem oraz wieloma zimowymi atrakcjami dla każdego. Znajduje się tu kilka stoków umieszczonych na polodowcowych wzniesieniach w pobliżu jezior, które można obserwować, zjeżdżając na nartach. Kompleks w Szelemencie oferuje zarówno dobrą zabawę, jak i wypożyczalnię sprzętu narciarskiego dla chętnych. W ośrodku można bawić się, zjeść, a nawet zostać na kilka dni dzięki mieszczącemu się tam pensjonatowi, w którym często organizowane są zielone szkoły.

  • Dla zwiedzających

    Dla zwiedzających

    Centralnym miastem Suwalszczyzny są Suwałki, o których wspomina się głównie wtedy, gdy jest tam najniższa temperatura w całej Polsce. Poza tym fenomenem Suwałki są również doskonałą bazą wypadową dla turystów, którzy chcą zwiedzać okoliczne parki narodowe. Jest ich w okolicy niezwykle dużo, obejmują lasy, jeziora oraz inne przyrodnicze ciekawostki, które można oglądać o każdej porze roku. Same Suwałki znane są ze znajdującego się w mieście Zalewu Arkadia, który posiada własną plażę, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców i odwiedzających miasto turystów. Ze względu na liczną mniejszość prawosławną w Suwałkach można spotkać zarówno liczne kościoły katolickie, jak i prawosławne cerkwie. Szczególnie ciekawe są te, które powstały z drewna.

  • Jezioro Hańcza

    Jezioro Hańcza

    Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem polodowcowym w Polsce i już przez sam ten fakt zasługuje na uwagę. Zarówno latem, jak i w czasie ferii zimowych można znaleźć w nim mnóstwo atrakcji. Jedną z nich jest zimowy spływ wodami jeziora, w którym uczestniczyć może cała rodzina. W zimie spływ jest możliwy ze względu na to, że Jezioro Hańcza nie pokrywa się lodem. Poza spływem można spacerować po Dolinie Czarnej Hańczy, odwiedzić osadę staroobrządkowców w Wodziłkach oraz Górę Zamkową, chociaż ze względu na pozostałości grodu lepiej zwiedzać ją w czasie cieplejszych miesięcy, aby dokładniej zobaczyć archeologiczne odkrycia.

  • Cmentarzysko Jaćwingów

    Ślady dawnego plemienia Jaćwingów znajdują się w wielu rejonach Suwalszczyzny. W odległości 5 kilometrów od Suwałk jest ich szczególnie dużo i tworzą tutaj cmentarzysko, które zostało objęte ochroną. Cmentarzysko składa się z licznych kurhanów o różnym stopniu zachowania. Zimą może być pewien problem z ich oglądaniem, jednak sam rezerwat warto odwiedzić z myślą, że kiedyś na tym terenie rozwijała się ciekawa kultura.