Sposoby na zmiękczenie pękających pięt
Sposoby na zmiękczenie pękających pięt
Tuż przed wakacjami, kiedy przychodzi czas na odsłanianie stóp i pokazywanie ich w sandałach oraz klapkach, a nawet całkiem boso na plaży, okazuje się, że stopy nie zawsze wyglądają dobrze. Dotyczy to przede wszystkim pięt, które mają zgrubiały, popękany i szary naskórek. Nie prezentuje się on efektownie, wręcz budzi niechęć tak u właścicielki, jak i osób postronnych. Z tego powodu należy zadbać o stopy, odpowiednio je pielęgnując.
Witamina A
Witamina A, czyli beta-karoten, to idealny środek do pielęgnacji skóry. Dzięki niemu jest piękna i zdrowa, pozbawiona pęknięć i właśnie witaminą A warto potraktować pękające pięty. Dobrze sprawdzi się w tym celu witamina w kremie, gdyż efekty będzie widać już po pierwszym dniu stosowania. Należy posmarować pękające miejsca grubą warstwą witaminy A – najlepiej na noc – założyć skarpetkę i tak pozostawić. Już następnego dnia skóra będzie wyglądała znacznie lepiej, a po tygodniu stosowania będzie można cieszyć się jej gładkością.
Kąpiel zmiękczająca
Zimą często zapomina się o prawidłowej pielęgnacji stóp, dlatego ich stan bywa bardzo ciężki. Żeby zmiękczyć pięty, warto przygotować kąpiel zmiękczającą i robić to przynajmniej 3 razy w tygodniu, gdy pięty są bardzo spękane, i 1 raz w tygodniu po ich powrocie do naturalnego wyglądu. Przygotowanie kąpieli jest bardzo proste. Wystarczy miska oraz zestaw ziół: 2 łyżeczki siemienia lnianego, 2 łyżeczki rumianku, 2 łyżeczki babki, 2 łyżeczki kozieradki. Wszystko to zalać 2 litrami ciepłej wody i moczyć w specyfiku stopy przez 15 minut. Jest to nie tylko dobre dla skóry, ale i dla całego ciała, ponieważ pozwala dobrze się zrelaksować.
Siemię lniane na pięty
Siemię lniane ma dużą moc nie tylko jako środek przyjmowany do środka, lecz również do stosowania zewnętrznego. Pozwala na uporanie się z problemem pękających pięt. Wystarczy przygotować 1 torebkę nasion lnu oraz 2 litry wrzątku. Należy zalać ziarna wodą i poczekać chwilę, aż woda ostudzi się na tyle, że będzie można bez problemu włożyć do niej stopy. Moczenie powinno trwać 15 minut, lecz po wyjęciu stóp nie należy ich osuszać. Trzeba poczekać, aż woda wsiąknie, po czym usunąć naskórek przy pomocy pumeksu.
Peeling do stóp
O wykonywaniu peelingu twarzy lub całego ciała pamięta się regularnie, jednak mało kto pamięta, żeby wykonywać również peeling stóp. Warto wyrobić sobie ten nawyk i przynajmniej 2 – 3 razy w tygodniu poświęcić uwagę piętom, którym taki peeling przyda się najbardziej. Złuszczy on martwy naskórek, oczyści skórę i doprowadzi do poprawy jej wyglądu. Dzięki temu z powodzeniem można będzie cieszyć się ładną skórą. Specjalne peelingi do stóp można zakupić w każdej drogerii.
Kremy nawilżające
Kąpiel i umycie stóp, oczyszczenie ich tarką z martwego naskórka to już połowa sukcesu. Po wykonaniu tych zabiegów należy użyć kremu nawilżającego. Wniknie on dobrze w naskórek i odpowiednio go odżywi. Najlepiej takie kremy lub oliwki do stóp stosować przez cały rok.