Sposoby na wysuszenie butów
Sposoby na wysuszenie butów
Jesień i zima to ciężki okres dla obuwia. Deszcz, śnieg, błoto. Często po wyjściu na zewnątrz w suchych butach, wraca się w zupełnie przemoczonych, a nie zawsze można wziąć ze sobą kalosze. Z tego powodu trzeba odpowiednio suszyć buty, żeby nie tylko szybko były suche, ale również żeby nie uszkodziło to samego obuwia.
Miejsce suszenia
Wydaje się, że najlepszym miejscem, żeby wysuszyć mokre buty, jest kaloryfer, jednak jest to błędne przekonanie. Oczywiście jego ciepło w sezonie grzewczym jest kuszące, jednak temperatura kaloryferów niszczy buty, a w niektórych roztapia podeszwę, sprawiając, że nadają się jedynie do wyrzucenia. Lepiej więc zrezygnować z takiego suszenia i postawić buty w innym miejscu, najlepiej metr od kaloryfera lub w najcieplejszym miejscu w domu. Często jest to łazienka, jednak jeżeli planuje się właśnie kąpiel, lepiej zaczekać. W czasie kąpieli lub prysznica wytwarza się para, która zamiast suszyć, dodatkowo zawilgoci buty.
Pozycja do suszenia
Nie bez znaczenia jest pozycja, w jakiej suszone są buty. Nie należy ich zginać, zwijać ani nawet odwracać do góry nogami. Najlepiej postawić je tak jak zawsze stawia się je w przedpokoju lub na półce. Dobrze jest podłożyć pod nie gazetę albo ścierkę, żeby wchłaniała wilgoć. W przypadku butów ze sznurówkami i językami najlepiej rozsznurować je całkowicie i wyciągnąć język. Również pod niego można podłożyć niewielką ścierkę, aby wchłaniała wilgoć. Jeżeli buty są bardzo mokre, można je przez chwilę delikatnie uciskać, wyciskając nadmiar wody. Musi to być jednak mało intensywne ściskanie, aby żaden element się nie rozkleił. Buty wysokie należy ustawiać w taki sposób, żeby do wnętrza mogło wpadać dużo powietrza. Zapobiegnie się dzięki temu zawilgoceniu i pojawieniu się przykrego zapachu.
Gazety do butów
Sposób suszenia niezwykle prosty. Zawsze ma się w domu jakieś zbędne gazety, które można z powodzeniem wykorzystać, żeby przyśpieszyć suszenie butów. Ważne jest jedynie, aby nie wkładać do butów kolorowych i lakierowanych papierów. W wyniku zetknięcia z mokrą powierzchnią kolory mogłyby się odbić, a potem barwić skarpetki, czego można by już nie usunąć, nawet w praniu. Najlepiej używać papierów z szarych, niekolorowych gazet i wypychać nimi buty. Papier przejmie zgromadzoną w butach wilgoć. Pomaga to dokładnie wysuszyć je od środka. Jeżeli buty są bardzo mokre, wówczas trzeba gazety wymieniać częściej, jednak z każdą kolejną porcją papieru widać będzie poprawę.
Przydatny ryż
Chociaż może się to wydać zaskakujące, ryż również nadaje się do suszenia bardzo mokrych butów. Jest to alternatywa dla suszenia gazetami, jednak działa na tej samej zasadzie. Jeżeli zdarzyło się, że buty miały spotkanie z kałużą lub potężną ulewą, po powrocie do domu warto wsypać do nich suchy ryż. Zacznie on absorbować wilgoć, która przesiąkła materiał. W razie potrzeby można zastosować ten sposób kilka razy z rzędu, aż do całkowitego usunięcia wilgoci. Gdy buty już wyschną, dobrze jest posypać je sodą oczyszczoną, dzięki czemu nie będzie trzeba obawiać się zapachu wilgoci i stęchlizny.