Sposoby leczenia uczulenia na słońce
Sposoby leczenia uczulenia na słońce
Nie dla każdego wylegiwanie się na słońcu jest przyjemnością, nie każdy może korzystać z dobrodziejstwa, jakim są promienie słoneczne. Co roku wiele osób po pierwszym kontakcie ze słońcem cierpi z powodu alergii, która objawia się podrażnieniami skóry różnego rodzaju. Ze względu na to, że są to nieprzyjemne objawy, warto wiedzieć, jak ich unikać i jak pozbywać się już powstałych wyprysków skórnych.
Przyczyny alergii słonecznej
Dokładne przyczyny występowania alergii na słońce nie są znane, jednak naukowcy i lekarze wiążą je przede wszystkim z nadmiernym przebywaniem na słońcu przy jednoczesnej niewłaściwej ochronie. Filtry chroniące przed promieniowaniem nie zawsze chronią w 100%, więc wrażliwa skóra może zostać podrażniona poprzez długotrwałe opalanie bez dodatkowej ochrony. Najbardziej charakterystycznym objawem są wypryski oraz plamy na skórze. Mogą mieć one różną postać – od małych krostek, występujących w dużej ilości, do czerwonych plam zajmujących większą powierzchnię skóry. Objawy obejmują zazwyczaj dekolt, ramiona, brzuch lub plecy, bardzo rzadko twarz. Istnieje również wrodzona nadwrażliwość i alergia na słońce, jednak w tym przypadku chora osoba zawsze musi szczelnie okrywać skórę przed podrażnieniem.
Kremy ochronne
Jeśli uczulenie na słońce pojawiło się już raz, wówczas w czasie następnego opalania oraz kontaktu ze słońcem należy jeszcze bardziej zadbać o odpowiednią ochronę. W związku z tym warto zamienić kremy o niskiej wartości ochrony przed promieniowaniem na wyższe. Dzięki temu skóra będzie odbierała mniej szkodliwych substancji. Trzeba jednak pamiętać, żeby używać kremu przed każdym wyjściem, nie tylko przed planowanym spacerem po plaży. Gdy alergia już raz się objawiła, kolejne wypryski na skórze mogą pojawić się nawet po niewielkiej dawce przebywania na słońcu.
Farmakologia
Pojawienie się reakcji alergicznej na skórze wymaga zarówno unikania słońca do czasu zniknięcia plam, jak i odpowiednich leków. Niezależnie od tego, czy alergia objawia się pęcherzykami, czy plamami warto zastosować leki lub maści antyhistaminowe. Wybrać można takie, które są wygodniejsze do stosowania. Ze względu na to, że histamina jest substancją, przez którą dochodzi do reakcji alergicznej, żeby hamować objawy, trzeba hamować jej wydzielanie się do organizmu, które często powoduje również gorączkę oraz katar, częste dodatkowe objawy przy alergii na słońce.
Konsultacja dermatologiczna
Jeśli reakcja alergiczna na słońce jest wyjątkowo uciążliwa, swędząca i obejmuje dużą powierzchnię ciała, należy koniecznie udać się do dermatologa. W zależności od powagi sytuacji przepisze on albo leki albo zleci wykonanie fotochemioterapii. Polega ona na naświetlaniu plam i wyprysków skórnych odpowiednimi długościami fal, które doprowadzają do zaniku problemów skórnych, chociaż nie wykluczają nawrotu alergii po kolejnym wystawieniu ciała na długotrwałe promieniowanie. Zabieg jest wykonywany pod okiem lekarza dermatologa.