Właściwy sposób na nauczenie dziecka wiązania butów

Opiekun artykułu: aniusia
Advertising
Właściwy sposób na nauczenie dziecka wiązania butów

Właściwy sposób na nauczenie dziecka wiązania butów

Jednym z większych osiągnięć kilkuletniego dziecka jest umiejętność zawiązywania sobie sznurówek w butach. Buty na rzepy są oczywiście bardzo wygodne, jednak wiązanie to jedna z czynności, które maluch powinien poznać. Dobrze jest włączyć się w ten proces, pomagając dziecku w nauce.

Advertising
Advertising
 • Dawka cierpliwości

  Dawka cierpliwości

  Przede wszystkim pomagając dziecku w nauce i zachęcając je, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nacisk, krzyki, wymaganie „teraz i już” nie tylko nie pomogą, ale utrudnią pracę oraz nie zachęcą dziecka do dalszej nauki. Brak cierpliwości i krzyki mogą spowodować, że dziecko zniechęci się i będzie reagowało płaczem lub agresją przy każdym podejściu do prób sznurowania butów.

 • But treningowy

  But treningowy

  Do nauki wiązania potrzebne są przede wszystkim sznurówki, zwykły but nie jest konieczny i można go zastąpić kolorowym butem treningowym wykonanym np. z tektury. Wystarczy odrysować na tekturze spód zwykłego buta i zrobić w nim dziurkaczem albo nożyczkami dziurki. Aby but lub buty – można przygotować dwa – były bardziej atrakcyjne, dobrze jest je ozdobić. Najlepiej dekorować tekturowe buty razem z dzieckiem, aby czuło, że ma swój wkład w naukę oraz by buty były takie, jak sobie wymarzyło.Poza butem z tektury można użyć również specjalnych książeczek o wiązaniu butów. Poza historyjką dla dzieci zawierają one sznurówki przymocowane do tekturowych stron, na których można ćwiczyć.

 • Sznurówki dwukolorowe

  Sznurówki dwukolorowe

  Pomocne są również dwukolorowe sznurówki, które pomogą dziecku pojąć, jak przeplatać je przez dziurki, żeby but był dobrze zawiązany. Takie sznurówki można zakupić w niektórych sklepach, jak również wykonać samodzielnie. Wystarczy wziąć 2 sznurówki o różnych kolorach i przeciąć je na pół, a następnie zszyć ze sobą 2 różne połówki, tworząc jedność. Dzięki temu dziecko szybciej przyswoi sobie umiejętność, która wcześniej wydawała mu się skomplikowana.

 • Metoda wiązania butów

  Metoda wiązania butów

  Skuteczną metodą nauki jest metoda na króliczka, która ułatwia zrozumienie sznurowania butów. Metoda ta polega na wyjaśnieniu dziecku wiązania butów na zasadzie tworzenia głowy króliczka, czyli na początku musi wykonać zabezpieczenie węzła, które będzie główką, następnie zrobić królicze uszy i skrzyżować oba. Po tym rozpocząć naprzemienne przekładanie sznurówki w dziurki.

X