Co zrobić, gdy dziecko kłamie?

Opiekun artykułu: kornelia
Advertising
Co zrobić, gdy dziecko kłamie?

Co zrobić, gdy dziecko kłamie?

Dzieci w wieku przedszkolnym mają jeszcze trudności w odróżnianiu prawdy od fikcji. Często wymyślają więc różne historie, nie będąc świadome kłamstwa. Starsze dzieci powinny być zachęcane przez rodziców do prawdomówności i warto im przedstawić wynikające z niej korzyści.

Advertising
Advertising
  • Jakie są przyczyny?

    Jakie są przyczyny?

    Aby zrozumieć, dlaczego nasze dziecko kłamie, należy uzmysłowić sobie tego przyczyny:
    * Dziecięce myślenie życzeniowe (dziecko, mocno czegoś pragnąc, może przedstawiać to jako coś, co już się wydarzyło lub już to ma).
    * Chęć zwrócenia na siebie uwagi.
    * Chęć zaimponowania.
    * Potrzeba uniknięcia konsekwencji złego zachowania, występku.
    * Chęć bycia tym „dobrym” dzięki zrzuceniu winy na kogoś innego.

  • Dawaj dobry przykład

    Dawanie dobrego przykładu i w tym przypadku jest najlepszą metodą na zwalczenie kłamstwa u dziecka. Nawet najdrobniejsze kłamstwa, które dla Ciebie samego nie mają większego znaczenia, są otwartą furtką do powielania ich przez Twoje dziecko. Zanim więc powiesz koleżance, że nie możesz się z nią spotkać, ponieważ jesteś chora, a tak naprawdę nie jest, tylko po prostu nie masz dziś na to ochoty, porządnie się zastanów, jeśli słyszy to Twój maluch. Te drobne potknięcia są złym przykładem i nie są wzorem do naśladowania. Tego rodzaju kłamstwa są szkodliwe, dzieci mogą zacząć wątpić w to, że mama i tata zawsze mówią prawdę.

  • Jak postępować w przypadku kłamstw?

    Zachęcaj do mówienia prawdy.
    * Powiedz, że wolisz gorszą prawdę niż kłamstwo.
    * Nie reaguj nerwowo.
    * Wspieraj swoje dziecko w prawdomówności. Chwal za mówienie prawdy i mów, że jesteś z niego dumna.
    * Nie nazywaj dziecka kłamczuchem.

  • Wyciągaj konsekwencje

    Notoryczne kłamstwa nie mogą obejść się bez wyciągnięcia konsekwencji. Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest pozbawienie dziecka jego przywilejów w domu. Nie stosuj drastycznych kar, a jedynie brak nagrody. Większość dzieci kłamie właśnie dlatego, że boi się kary, ostrożnie podchodź więc do kwestii wyciągania konsekwencji. W istocie może dojść do błędnego koła. Pojedyncze kłamstwa niech zakończą się poważną rozmową, która wesprze dziecko w wierze, że prawdomówność i szczerość są bardziej opłacalne od najbardziej wyszukanego kłamstwa.