W jaki sposób dbać o włosy zimą?
W jaki sposób dbać o włosy zimą?
Włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz zabezpieczenia w czasie chłodnych miesięcy. Pomimo noszenia czapki, nie zawsze są zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, a ogólny brak witamin w pożywieniu sprawia, że i włosy bywają słabsze. Aby nie trzeba było poddawać ich wiosną zbyt intensywnej terapii, należy odpowiednio dbać o nie wraz z nadejściem zimy.
Mycie włosów
Ważnym punktem jest już samo mycie włosów. Zimą, przez temperaturę na dworze oraz ogrzewanie wewnątrz domu, włosy mogą być osłabione, a jednocześnie szybciej się przetłuszczać. Powoduje to chęć mycia ich codziennie, mimo że zimą może to nadwątlić ich strukturę. Aby nie dopuścić do takiego efektu, warto włączyć do mycia nie tylko szampon, ale i odżywkę. Jednego dnia myć szamponem, drugiego tylko odżywką, co sprawi, że włosy będą cały czas wyglądały na zadbane i jednocześnie nie obciążone kosmetykami.
Suszenie włosów
Ogrzewanie w domu, w samochodzie, w autobusie może wpłynąć negatywnie na włosy. Jeżeli dodatkowo suszy się je suszarką, można im zaszkodzić. Najlepiej pozwolić włosom wyschnąć w sposób naturalny, jednak jeśli nie jest to możliwe, lepiej włączyć chłodny nawiew, a nie gorący. Dzięki temu włosy nie będą cały czas pozbawiane swojej naturalnej ochrony i lekkości. Gdy nie suszy się głowy szybko, o poranku, można wysuszyć włosy tylko w 70 – 80% i pozwolić, żeby same doschły.
Nigdy bez czapki
Zima to ciężki czas dla całego organizmu. Skóra oraz włosy są wyjątkowo narażone na zmiany temperatur, które są bardzo szkodliwe. Z tego powodu niezbędne jest zakrywanie włosów czapką. Bez tego będą narażone na mróz, który wnikając w głąb włosów, może powodować ich łamliwość. Najlepiej wybierać czapki, pod które można schować całe włosy, aby nie wystawały poza materiał, dzięki temu całość będzie zabezpieczona. Jeśli nie ma się czapki, dobrze jest przykryć je chociaż kapturem.Wybierając czapkę, dobrze jest zadbać o to, aby była z wełny albo materiałów niesyntetycznych, ponieważ włosy muszą oddychać.
Olejki do włosów
W czasie ciepłych pór roku olejowanie włosów nie jest konieczne, jednak zimą może być bardzo przydatne. Nawilża włosy, tworzy na nich warstwę ochronną oraz nie dopuszcza do przesuszenia się. W sklepach można znaleźć wiele różnych olejów – kokosowy, arganowy, jojoba – a każdy korzystny dla zadbanej czupryny.
Można kupować je w niewielkich buteleczkach jako specyfik do wcierania we włosy, jak również w sprayu.
Dobre odżywianie
Dla dobra włosów należy zadbać również o odpowiednią, pełną witamin dietę. Musi być ona zasobna w składniki mineralne, witaminy A i E, które są odpowiedzialne z dobry wygląd oraz nawilżenie. Są one dostępne w owocach, warzywach oraz nabiale, jednak ze względu na to, że zimą o świeże warzywa ciężko, można używać suplementów w tabletkach.