Właściwy sposób czyszczenia zębów kota

Opiekun artykułu: rokisanka
Advertising
Właściwy sposób czyszczenia zębów kota

Właściwy sposób czyszczenia zębów kota

Nie można oczekiwać, że kocie zęby będą czyściły się same. Jeżeli nie zadba się o kocią higienę jamy ustnej, może się okazać, że kot zachoruje na znacznie poważniejszą chorobę. Żeby nie narażać pupila na cierpienie, niezbędne jest dbanie o jego uzębienie tak samo, jak o własne.

Advertising
Advertising
  • Początek czyszczenia zębów

    Początek czyszczenia zębów

    Pierwsze próby czyszczenia zębów trzeba podejmować, gdy kot jest jeszcze bardzo młody. Na początku dobrze jest przyzwyczaić go do tego, że jego zęby będą dotykane przez właściciela. Najlepiej robić to w porze pieszczot, kiedy kociak oczekuje głaskania. Wtedy od czasu do czasu można wsunąć mu palec do pyszczka, żeby wiedział, że taki gest nie jest niczym niepokojącym i nie powinien się go bać ani uciekać.

  • Szczotka do zębów

    Niezbędne jest również zakupienie szczoteczki do mycia kocich zębów. Dzięki niej łatwiej będzie usunąć wszystkie resztki pokarmu oraz innych zanieczyszczeń z pyszczka pupila. Można zakupić zarówno specjalną szczotkę dla zwierząt, jak również miękką szczoteczkę dla dzieci oraz szczoteczkę na palec, wygodną w użytkowaniu.

  • Zachęta do mycia

    Zachęta do mycia

    Przygotowaną szczoteczkę do zębów posmarować ulubionym smakołykiem kota, tak żeby czuł zapach i poczuł się zachęcony do zainteresowania przedmiotem. W tym celu można zanurzyć szczotkę w puszce z tuńczykiem, w karmie, którą kot jada, w odrobinie masła. Podsunąć ją pupilowi pod pyszczek, żeby mógł powąchać, a następnie zacząć gryźć i lizać.

  • Pierwsze mycie

    Pierwsze mycie

    Nie należy od razu po podsunięciu smacznej szczoteczki przechodzić do mycia, lecz dać kotu kilka dni na zbudowanie korzystnych skojarzeń ze szczoteczką. Dopiero po 4 – 5 dniach można przejść do pierwszego szczotkowania ząbków. Gdy kociak będzie zajęty lizaniem szczoteczki z przysmaku, można rozpocząć delikatne masowanie ząbków. Następnego dnia nałożyć na szczoteczkę odrobinę pasty do zębów dla kotów. Przy kolejnym myciu pasty powinno być więcej niż smakołyku. W taki sposób zwierzak będzie oswojony ze szczotkowaniem i nie będzie chował się ani uciekał.

  • Zakończenie mycia

    Zakończenie mycia

    Na zakończenie mycia zębów warto uraczyć kota jakimś smakołykiem albo pogłaskać lub pobawić się z nim, wzmacniając tym samym pozytywne nastawienie do pielęgnacji jamy ustnej. Dobrze jest uzupełnić także dietę kociaka o pokarm, który wspomaga czyszczenie zębów. Dzięki temu kot zachowa zdrowie na dłużej.